Americký ministr obrany Robert Gates ve čtvrtek oznámil, že ho "extrémní fiskální tlaky" přiměly snížit početní stavy armády i námořní pěchoty. Končí tak růst vojenských výdajů započatý po útocích z 11. září 2001.
Prostředky Pentagonu na příštích pět let se sníží o 78 miliard dolarů. Armádě a námořní pěchotě ubude 47 tisíc vojáků čili šest procent mužstva. Ministr obrany hodlá ušetřit i zvýšením finančního příspěvku, jímž se práceschopní veteráni podílí na svém zdravotním pojištění. Hodlá též seškrtat nákupy nových zbraní, píše list The New York Times.
"Tohle ministerstvo jednoduše nemůže dál riskovat situaci, kdy jsou naše investiční priority, byrokratické návyky a laxní přístup k výdajům stále více oddělené od skutečných hrozeb dneška, rostoucích nebezpečí zítřka a chmurných finančních vyhlídek našeho národa."
Navržený provozní rozpočet Pentagonu pro rok 2012 činí 553 miliard dolarů. V následujících dvou letech by měl postupně klesat růst výdajů a od roku 2015 by měl růst rozpočtu již jen kopírovat inflaci. Tehdy dojde ke snížení počtu vojáků v armádě o 27 tisíc a v námořní pěchotě o 20 tisíc.
"Nemůžeme se vyhnout utahování opasků. Rovněž nesmíme dopustit, abychom přispívali k dluhu, který ohrožuje naši dlouhodobou bezpečnost," uvedl ke škrtům předseda sboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA admirál Mike Mullen. Již dříve označil rostoucí americký státní dluh za největší bezpečnostní hrozbu Americe.
Armáda má dnes 569 tisíc vojáků, námořní pěchota něco přes dvě stě tisíc. I po snížení stavů jich zůstane víc, než jich bylo před čtyřmi lety, kdy ministr Gates poprvé nastupoval do funkce, upozorňuje list.
Ministr obrany dal ozbrojeným silám i úředníkům v Pentagonu pokyn, aby vynakládali prostředky efektivněji s tím, že jinak by škrty musely být ještě drastičtější. Ozbrojeným silám se v průběhu pěti let údajně podařilo ušetřit 100 miliard dolarů.
Rostoucím finančním břemenem jsou pro Pentagon výdaje na zdravotnictví. Před deseti lety činily 19 miliard, dnes se vyšplhaly na 50 miliard a očekává se, že za pět let vzrostou až na 65 miliard. Výše příspěvku, jímž se práceschopní veteráni podílí na svém zdravotním pojištění, se od roku 1995 nezměnila. Předchozí návrhy na jeho zvýšení narazily na odpor Kongresu.
Ministr Gates rovněž ohlásil škrty v nákupech několika zbraňových systémů. Zcela se zruší objednávka na expediční bojové vozidlo pro námořní pěchotu v hodnotě 14,4 miliardy dolarů. Stroj měl kombinovat funkci tanku a vyloďovacího plavidla. V minulosti ovšem Pentagon s návrhy na seškrtání arzenálu neuspěl, neboť kongresmani mnohdy proti jeho vůli hájí zájmy zbrojovek, které jsou zaměstnavateli jejich voličů.
Provozní rozpočet Pentagonu nezahrnuje výdaje na vedení válek v Iráku a Afghánistánu.