Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) a ministerstvo obrany prý ohrozily bezpečnost Spojených států tím, že příliš úzce spolupracovaly s filmaři při práci na snímku o loňském smrtícím útoku na Usámu bin Ládina. Tvrdí to předseda výboru Sněmovny reprezentantů pro vnitřní bezpečnost Peter King. Podobná spolupráce má ovšem dlouholetou tradici a pomáhá vojskům zlepšovat image i lákat rekruty.
Republikánský zákonodárce, který s tímto podezřením přišel už loni v létě, nyní říká, že na základě nově přístupných dokumentů se jeho domněnky potvrzují. King tvrdí, že autorům filmu Zero Dark Thirty, režisérce Kathryn Bigelowové a scenáristovi Markovi Boalovi, se dostalo "mimořádně blízké, bezprecedentní a potenciálně nebezpečné spolupráce" ze strany vlády demokratického prezidenta Baracka Obamy. Dokumenty, o které v rámci práva na informace žádala nezávislá organizace Judicial Watch, prý ukazují, že ministerstvo obrany poskytlo filmařům přístup ke klíčovým postavám jednotky SEAL Team 6, která v Pákistánu zabila šéfa mezinárodní teroristické sítě al-Kajda.
Podle Judicial Watch Bigelowová s Boalem zřejmě získali přístup do budovy CIA, kde se odehrávala část taktického plánování útoku na bin Ládina, viděli repliku bin Ládinovy skrýše a jednali s náměstkem ministra obrany.
Mluvčí Pentagonu některá obvinění zpochybnil. Tvrdí třeba, že se nikdy nekonala schůzka filmařů s plánovačem tajné operace. Připomněl ale, že ministerstvo obrany je v pravidelném kontaktu se zástupci filmového průmyslu. Jde prý o to, aby "filmy byly co nejrealističtější". Mluvčí také odmítl spekulace, že film o úspěšné honičce na bin Ládina byl snahou podpořit šance prezidenta Obamy na znovuzvolení. Připomněl, že film se před listopadovými volbami do kin nedostane, premiéra se plánuje kolem 20. prosince.
"Vezmeme-li v potaz Kingovo dřívější mlčení o takových otázkách, není jasné, zda mu jde o princip; spíš se snaží zabránit, aby jedno konkrétní propagandistické dílo pomohlo politickému oponentovi," komentuje kongresmanovy výtky Washington Post. "Ač neúmyslně, Kingovo úsilí umožňuje širší pohled na to, jak americká vláda používá peníze daňových poplatníků k polévání popkultury militarismem."
Tandem Bigelowová - Boal slavil ohromné úspěchy (např. šest Oscarů) s filmem z roku 2008 Smrt číhá všude o amerických pyrotechnicích v Iráku, ovšem mnozí vojáci a znalci jej kritizovali za faktické nepřesnosti. Na tomto snímku totiž vojska spolupracovat odmítla.
Generálové v Hollywoodu
Pentagon má dlouholetou tradici v "pomáhání" Hollywoodu, k propagandě filmové trháky využíval už mezi světovými válkami. Emblematickým byl snímek Top Gun o pilotech vojenského námořnictva, díky němuž se jim zněkolikanásobil počet rekrutů - ostatně náboráři měli tehdy svá stanoviště rovnou v kinech. V posledních letech americká vojska podporovala takové heroické snímky jako Armageddon, sérii Transformers či čerstvou Bitevní loď, která se natáčela hned na šesti vojenských plavidlech.
Naopak s žádostí o podporu, jak vyplývá ze zveřejněných dokumentů námořnictva, neuspěla například sci-fi parodie Mars útočí! nebo Forrest Gump - ten například kvůli scéně, kde Gump coby vyznamenaný vietnamský veterán ukazuje prezidentovi jizvu na zadku. Ve snímku GI Jane, kde se vojanda Demi Mooreová snaží dostat do čistě mužské elitní jednotky, se zase Pentagonu nelíbil výjev, kde před ní spolubojovník má vykonat potřebu v zákopu - nakonec se s filmaři vojáci nedomluvili a spolupráce se nekonala.
Táž dokumentace, z níž citoval deník Guardian, zmiňuje i změny, které kvůli podpoře Pentagonu filmaři učinili. V bondovce Zlaté oko měl například americký admirál vyzradit státní tajemství, nakonec je z něj Francouz. Milenku Toma Cruise z Top Gunu zase Pentagon v podstatě svlékl z uniformy - regule totiž zakazují takové milostné styky důstojníků; rázem z ní byla civilistka. Velitelům se také nelíbilo, že při nehodě ve vzduchu mělo zahynout příliš pilotů, a tak se ze srážky dvou strojů stala nehoda s katapultovacím zařízením.
Některé takové změny ale mohou zklamat fanoušky ženských vnad, například těch patřících zpěvačce Rihanně, která v Bitevní lodi střílí z těžkých zbraní. Jak nedávno agentuře AFP řekl Philip Strub, který má v Pentagonu spolupráci s Hollywoodem na starosti, kvůli námořnickým regulím si musela pod uniformu obléct ještě tričko a připravit diváky o výstřih.