Pentagon: USA jsou s Guantánamem <span>ve slepé uličce</span>

Zahraničí
26. 5. 2008 13:08
USA jsou kvůli podmínkám na Guantánamu celosvětově kritizovány.
USA jsou kvůli podmínkám na Guantánamu celosvětově kritizovány.

USA jsou kvůli podmínkám na Guantánamu celosvětově kritizovány.Spojené státy se dostaly do "slepé uličky" v otázce uzavření nechvalně proslulé americké vojenské věznice Guantánamo na Kubě. Podvýboru amerického Senátu to sdělil ministr obrany Robert Gates, který loni přislíbil přezkoumat možnosti, jež by vedly k zavření věznice.

Podle Gatese, jehož dnes citoval list The Washington Post, je problematický především postoj dalších zemí. Ty si prý buď nepřejí návrat asi 70 vězňů z Guantánama, nebo by mohly tyto podezřelé propustit na svobodu, což není v zájmu USA.

Američané zadržují na Guantánamu přibližně 270 lidí podezřelých z podpory terorismu a z udržování vazeb s Al-Káidou nebo s afghánským radikálním hnutím Taliban. Asi 500 vězňů bylo propuštěno. USA tvrdí, že chtějí před vojenskými tribunály soudit 60 až 80 z nynějších zadržovaných.

Americkému ministrovi obrany Robertu Gatesovi dělá Guantánamo vrásky."Jejich vlády ale nejsou připravené je přijmout. V některých případech také nemáme jistotu, že ve své zemi zůstanou (vězňové) za mřížemi," prohlásil již dříve Gates. Ministr prý o problému hovořil i s prezidentem Georgem Bushem a s ministrem spravedlnosti Michaelem Mukaseyem. "Nevím o nikom, kdo by chtěl, aby tito teroristé byli ve věznicích ve své vlasti," citoval The Washington Post Gatese. Podle něj tak jsou USA nyní s Guantánamem ve "slepé uličce", za kterou ovšem samy nemohou.

Věznice na americké základně na Kubě byla zřízena v lednu 2002, kdy sem začali být převáženi především z Afghánistánu lidé podezřelí z terorismu. Washington čelí kvůli Guantánamu mezinárodní kritice, protože většina vězňů je tam léta držena bez obvinění. Organizace hájící lidská práva vyšetřovatele kritizují za to, že na základně údajně porušují lidská práva a mučí zajatce. Podle nedávno zveřejněných údajů Pentagonu se přibližně pět až deset procent propuštěných vězňů z Guantánama po svém osvobození vrací k terorismu.

Počátkem května přinesly tiskové agentury informace, že by americká vláda mohla oznámit uzavření věznice před koncem Bushova mandátu počátkem příštího roku. Bílý dům a ministerstva obrany, spravedlnosti a zahraničí se tak prý nyní dohadují o variantách, včetně možnosti přepravit zadržované do vojenské věznice v USA. Zvažuje se například základna Ft. Leavenwort ve státě Kansas.

Foto: AP, archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajina si po pozastavení dodávek zbraní předvolala velvyslance USA

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ