Peruánské pobřeží zasáhl po zemětřesení chaos
16.08.2007 19:41
Ulice poseté desítkami mrtvol, rozbořené domy, nemocnice praskající ve švech. Takto nyní podle agentur vypadá poklidný jihoperuánský přístav Pisco a přilehlé oblasti, které ve středu večer místního času (v noci na dnešek SELČ) postihlo ničivé zemětřesení o síle 7,9 Richterovy škály.
Od úsvitu záchranáři vyprošťovali ze sutin více než stotisícového města desítky zasypaných lidí. Záchranné operace komplikovala skutečnost, že až 70 procent města již není údajně ničím jiným než troskami. Symbolem zkázy obce a celé oblasti se staly ruiny kostela sv. Klementa, jehož kupole se ve středu zřítila na věřící shromážděné k pravidelné večerní mši. Podle místní televize zabila asi 17 lidí a 70 zranila.
"Prosím Boha z hloubi srdce, aby se tato katastrofa už nikdy neopakovala," nechal se slyšet zoufalý starosta Piska Juan Mendoza, v jehož městě podle poslední bilance zahynulo na 200 lidí z celkem více než 450 obětí zemětřesení v zemi. "Potřebujeme léky, stany, potraviny. Prostě všechno, co se podaří dovézt," dodal starosta nedalekého města Ica, které je na tom podle agentur jen o málo lépe než Pisco.
Podle peruánského internetového deníku El Comercio.com.pe chybí tisícům obyvatel v Pisku, Ice i nedalekém městě Chincha také pitná voda.
Podle ministerstva zdravotnictví je situace o to složitější, že nemocnice v postižených lokalitách nemají dostatečnou kapacitu na to, aby přijaly mohutný příliv zraněných. Dovnitř se prý hrnou další a další lidé, kteří se dožadují ošetření.
Situaci komplikuje i to, že některé z nemocničních budov mají praskliny ve zdech a experti se obávají o jejich statiku. Do Limy prý proto bylo převezeno na 40 nejvážněji zraněných lidí, kteří potřebují neodkladnou péči.
"Nemocnice čelí především nedostatku krve a krevních konzerv pro zraněné," sdělila ČTK česká konzulka v Limě Kamila Hrabáková. Podle ní se však zatím peruánské ministerstvo zdravotnictví neobrátilo na zahraniční zastupitelství se žádostí o pomoc a do postižených oblastí posílá krevní konzervy z národních rezerv.
Podle české diplomatky byla ráno místního času dramatická situace také v hlavním městě Limě. Lidé tam prý neumírali přímým následkem otřesů půdy, ale několik z nich zemřelo v šoku při zástavě srdce.
Místní prý v panice vybíhali do ulic metropole, kde úplně zkolabovala městská doprava. Většina domů v Limě až na několik budov v historickém centru vydržela, avšak i v metropoli jsou statici znepokojeni. Peruánský prezident Alan García proto oznámil, že z tohoto důvodu jsou dnes ve městě zavřeny školy.
Zemětřesení v Limě i na dalších postižených místech přerušilo také telefonní spojení a lidé zůstali odříznuti od zbytku světa. Podle agentury EFE se proto asi 120 izraelských turistů v zemi nemůže spojit se svými příbuznými. Podle Hrabákové mohou být v této době v Peru také desítky až stovky českých turistů.
Peruánské úřady však zatím žádné zahraniční oběti zemětřesení neohlásily. Jedním z důvodů může být podle Hrabákové i fakt, že turisté míří při svých cestách většinou do hor, a nikoli na pobřeží.
Na fotografii: Zničená oblast La Siberia u přístavního města Callao, 16. srpen 2007
FOTO: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.