Plameny decimují Kalifornii. Je to největší peklo v historii

Zahraničí
7. 8. 2018 07:18
Požáry v Kalifornii.
Požáry v Kalifornii.

Kalifornie se nyní potýká s největším požárem, který kdy stát na západním pobřeží USA zasáhl. Oznámily to v noci na úterý místní úřady a upozornily, že dva požáry u jezera Clear Lake severně od San Francisca nyní berou jako jeden ničivý živel. Oheň v oblasti Mendocino už zachvátil nejméně 1148 kilometrů čtverečních, přičemž rozsah se stále zvětšuje. Loni v oblasti hořela plocha o rozloze 1140 kilometrů čtverečních.

Plamenům na severu Kalifornie již padlo za oběť 75 domů a tisíce lidí musely prchnout více než sto kilometrů daleko od svých domovů. Oheň na dvou místech nedaleko od sebe vypukl 27. července a nyní je situace pod kontrolou jen z 30 procent. S 18 většími požáry bojuje po celé Kalifornii více než 14 tisíc hasičů, informovala agentura AP

"Pamatuji si, když jsme před několika lety měli deset až 12 tisíc hasičů ve státech Kalifornie, Oregon a Washington, nikdy ne 14 tisíc jako je to teď," řekl mluvčí kalifornského úřadu pro lesnictví a boj s požáry Scott McLean. Jen s ohni v oblasti Mendocino bojuje podle posledního hlášení úřadu téměř čtyři tisíce hasičů, nasazeno je zde také 441 vozidel a 15 vrtulníků.

Podobné události začínají být podle AP v Kalifornii běžné a sezona požárů je zde v důsledku klimatických změn delší a drsnější. Odborníci uvádějí, že teplejší počasí vysušuje vegetaci a dává vzniknout vážnějším požárům, které se rychle rozšiřují z venkovských oblastí do měst. Také ale připisují vinu šíření městské zástavby.

Do debaty kolem řádění ničivého živlu v Kalifornii se o víkendu vložil také americký prezident Donald Trump. Kalifornské požáry podle něj zhoršují "špatné zákony o životním prostředí", které zabraňují náležitému využití "masivního množství dostupné vody".

McLean reagoval slovy, že vody k hašení požárů severně od San Franciska je dostatek. Problém s vodou na hašení podle něj není ani na jiných místech Kalifornie. Trump také na Twitteru napsal, že voda je v západoamerickém státě odkláněna do Tichého oceánu. Profesor Kalifornské univerzity v Davisu a dlouholetý analytik vodohospodářských sporů v Kalifornii Jay Lund na to odpověděl, že prezidentovo tvrzení "je tak fyzikálně nemožné, že se člověku ani nechce reagovat".

Co se týče ohňů v Mendocinu, úřad pro lesnictví a boj s požáry uvádí jako předpokládané datum uhašení 15. srpen. U jednoho z nich hasiči o víkendu učinili pokrok, druhý se však stále rozšiřuje poté, co pronikl do přírodní rezervace Mendocino. Dále na sever je stále neuhašený požár Carr, který kolem města Redding zničil přes tisíc obydlí. Podle posledního hlášení je pod kontrolou ze 47 procent.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ABACA/Sacramento Bee/TNS/ABACA

Další čtení

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před velkým vzdušným útokem v příštích dnech

Zahraničí
9. 5. 2025

Macron, Merz a Starmer společně jedou do Kyjeva, kde má jednat koalice ochotných

Zahraničí
10. 5. 2025

Macron a Tusk podepsali bilaterální smlouvu o přátelství a posílené spolupráci

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ