Po letech kličkování můžou USA udělat něco proti emisím
16.04.2008 10:09
Americký prezident George Bush, který až dosud rázně odmítal, aby Spojené státy přijímaly jakékoli závazky na snižování emisí skleníkových plynů, dnes vystoupí s očekávaným projevem na téma boje proti globálnímu oteplování. Podle Bílého domu, který předem naznačil, o čem bude Bush hovořit, však prezident zatím nepřijde s žádnými konkrétními návrhy, ale spíše s jakousi obecnou strategií.
"V projevu se nebudou předkládat specifické návrhy," řekla v úterý novinářům mluvčí Bílého domu Dana Perinová. "Je to projev, ve kterém bude řeč o strategii pro budoucnost a principech, jak se vypořádat s problémy."
I když americký prezident podle všeho zveřejní jen obrysy dlouhodobé strategie na snižování emisí, bude jeho dnešní projev krokem vpřed. Spojené státy za Bushovy vlády se totiž zatím dlouhodobě odmítaly do boje proti emisím zapojit.
USA sice patří k největším producentům skleníkových plynů, ale obávají se, že povinné snižování emisí by poškodilo jejich ekonomiku. Proto Spojené státy nepodepsaly ani Kjótský protokol z roku 1997, který stanovil konkrétní cíle pro boj se stále větším množstvím vypouštěných skleníkových plynů.
V Kjótském protokolu nepřijaly závazky ani rychle se rozvíjející ekonomiky, jako jsou Čína, Indie nebo Brazílie. Bush proto opakuje, že povinnost snižovat emise by ohrozila americkou konkurenceschopnost a zvýhodnila země, jako jsou právě Čína či Indie, které do ekologičtějších technologií zatím nechtějí investovat.
I když se Bush zatím vyslovení konkrétních kroků vyhne, naznačuje podle analytiků jeho projev možnost, že USA přesto v blízké budoucnosti nějaké závazky přijmou. Americký Kongres se navíc zabývá legislativou, která by stanovila povinné limity pro emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů.
Mnoho členů Kongresu, jak demokraté, tak i republikáni, soudí, že je čas omezit emise oxidu uhličitého, ačkoli se neshodují v tom, jak začít a jak se vyhnout nadměrným nákladům na tyto limity.
Bushův projev začne dnes odpoledne místního času (20.45 SELČ).
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.