<span>Pochodeň v USA:</span> zmatky a změna trasy

Zahraničí
10. 4. 2008 07:17
Protestanti v San Francisku.
Protestanti v San Francisku.

Olympijská pochodeň v ulicích San Franciska.Předem ohlášené protičínské demonstrace donutily organizátory významně změnit režii jediné etapy olympijské štafety na severoamerickém kontinentu. Středeční běh s pochodní pro letní olympiádu v Pekingu byl v San Francisku zpožděn, na téměř tři čtvrtě hodiny přerušen a poté se uskutečnil po změněné trase.

Závěrečný ceremoniál na jednom z náměstí byl odvolán a kolona aut s pochodní zamířila rovnou na letiště. Delegace s olympijským ohněm by měla odletět do Buenos Aires, kde je plánována první jihoamerická etapa.

Nebývalými kroky přijatými na poslední chvíli se pořadatelům podařilo běh sanfranciskými ulicemi uchránit před protesty protičínských aktivistů, které provázely zastávky štafety v Londýně a Paříži. Změny ovšem zároveň rozhněvaly tisíce lidí, kteří chtěli na vlastní oči vidět olympijskou pochodeň nebo srpnovou olympiádu v Číně podpořit.

Demonstranti se do San Franciska sjeli, aby dali najevo nesouhlas s čínskou politikou na poli lidských práv a aby vyjádřili podporu Tibetu. Protesty chtěli upozornit na čínskou podporu vojenské junty v Barmě a na spolupráci Pekingu se Súdánem, který je pod palbou mezinárodní kritiky kvůli katastrofální humanitární situaci v provincii Dárfúr.

Trasa se zkracovala a zkracovala

Protestanti v San Francisku.Necelou hodinu před startem běhu na sanfranciském baseballovém stadionu úřady oznámily, že trasu, už jednou zkrácenou na deset kilometrů, znovu zkrátily téměř na polovinu. Ze zpožděného zahajovacího ceremoniálu pak první běžec proti očekávání zamířil do budovy a několik desítek minut nebylo zřejmé, co se děje. Pochodeň poté pořadatelé převezli asi dva kilometry do centra města, kde přísně střežená štafeta vyrazila opačným směrem, než demonstranti i příznivci olympiády očekávali.

Běžci s pochodní obklopení čínskými strážci a zástupy uniformovaných policistů absolvovali trasu bez problémů. Lidé, kteří původně čekali podél plánované trasy, pobíhali zmateně po městě, vzájemně se domlouvali mobilními telefony a textovými zprávami a spěchali za kolonou, která štafetu provázela.

Podél plánované trasy po San Francisku, metropoli severní Kalifornie, kde žije jedna z největších čínských komunit v USA, se dlouho před startem štafety shromáždily tisíce lidí z obou táborů - odpůrců čínské politiky i zastánců pořádání olympiády v čínském hlavním městě. Policie se snažila oba tábory od sebe striktně oddělit a předejít tak případným násilným nepokojům. Nakonec nezabránila několika drobným potyčkám, při nichž ale údajně nikdo nebyl zraněn. Jedna osoba prý byla zadržena.

Příznivci olympiády, zejména příslušníci čínské menšiny, mávali rudými čínskými vlajkami, oficiálními prapory srpnových her v Pekingu či tradičními čínskými draky. Účastníci protestu naopak nesli tibetské vlajky a transparenty požadující svobodu Tibetu. Někteří z nich si ještě před startem lehali na vozovku, aby vlastními těly zahradili trasu štafety. Požadovali rovněž, aby běh s olympijskou pochodní nevedl přes Tibet, protože se obávají, že by to mohlo vést k dalším čínským represím.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ