Na Haiti by se cholerou mohlo nakazit až 200 tisíc lidí. Vyplývá to z dnes zveřejněných odhadů Organizace spojených národů.
V chudé karibské zemi s necelými devíti miliony obyvatel se touto nemocí za poslední tři týdny infikovalo přes 11 tisíc osob. Na boj proti šíření choroby nyní OSN požádalo o 164 milionů dolarů (asi 2,9 miliardy korun).
OSN a neziskové organizace chtějí tyto peníze využít na získání dalších lékařů, léků, zdravotnických potřeb a souprav na čištění vody. Mluvčí Oddělení OSN pro humanitární záležitosti (OCHA) Elisabeth Byrsová prohlásila, že pokud nebude tato částka k dispozici, tak přes všechny snahy může epidemie narůst do obřích rozměrů.
Epidemie cholery na Haiti si k dnešnímu dni vyžádala už 800 lidských životů.
Přibližně dvě třetiny z těchto úmrtí připadají na departement Artibonite, kde je hlavní ohnisko nákazy a odkud se nemoc zhruba před třemi týdny začala šířit.
Z metropole Port-au-Prince je podle Byrsové hlášeno deset obětí cholery a 278 nemocných. Právě na Port-au-Prince se v současnosti soustřeďuje hlavní pozornost, protože třetina místních obyvatel žije v provizorních táborech zřízených po katastrofálním zemětřesení z letošního ledna. Hygienické podmínky jsou v nich pro šíření cholery více než vhodné.
Zárodky cholery se šíří především potravinami a znečištěnými vodními zdroji. V případě epidemie se ale cholera může rychle roznášet na rukou lidí nebo na jejich obuvi.
Po krátké inkubační době se u nakaženého objeví průjem a zvracení, jež mohou vést k dehydrataci a v případě neléčení i ke smrti. Během čtyř hodin může nemocný ztratit až deset procent své váhy. Pokud je však zajištěna včasná lékařská péče, je cholera poměrně snadno léčitelná.