Bílý dům kritizoval výkonného ředitele britské ropné firmy BP Tonyho Haywarda, že odjel na dovolenou uprostřed ropné krize v Mexickém zálivu. Personální šéf Bílého domu Rahm Emmanuel prohlásil, že Hayward učinil zásadní chybu, když ujel uprostřed krize kolem záchrany jihoamerického pobřeží.
BP je za ropnou katastrofu v Mexickém zálivu odpovědná. Po dubnové havárii její ropné plošiny se ještě nepodařilo únik ropy do moře zastavit. BP zažila další ránu, když americký demokratický kongresman zveřejnil na internetu vnitřní zprávu BP, podle níž by v krajním případě mohlo z vrtu unikat až 15,9 milionu litrů ropy denně. Vláda USA dosud odhadovala, že z vrtu by mohlo unikat nanejvýš 9,5 milionu litrů denně.
Do nynějška nebylo přesně určeno, jak výrazný je denní únik ropy z porouchaného vrtu do moře. Podle odhadů amerických vědců vytéká do moře denně 5,75 milionu až 9,54 milionu litrů "černého zlata". Odhady BP jsou napadány kritiky jako podceněné. "Tento dokument nastoluje velmi závažné otázky týkající se toho, co BP věděla a kdy to věděla," uvedl kongresman Ed Markey a napadl BP, že od počátku nejednala s vládou a Američany na rovinu, pokud jde o rozsah katastrofy.
ČTĚTE TAKÉ: Ratingové agentury trestají kolos BP za ropnou skvrnu
Špinavá ropná fraška v Kongresu USA
Hayward ve čtvrtek nepříliš úspěšně čelil dotazům kongresmanů, pokud jde o snahy BP unikající ropu zastavit. Pak o víkendu odjel z USA, aby se zúčastnil regaty luxusních jachet na britském ostrově Wight. Spolu s dalšími dvěma osobami vlastní jachtu Bob v hodnotě 300 tisíc eur (7,7 milionů korun) a ta se zúčastnila regaty. Hayward byl na závodu s rodinou a jeho chování vyvolalo na sociálních sítích řadu protestů.
Jeho firma ho bránila s tím, že je Hayward je v kontaktu s děním v Mexickém zálivu bez ohledu na to, kde právě je. Mluvčí BP také řekl, že je to první Haywardova dovolená od dubnové havárie ropné plošiny. Britský list The Sunday Telegraph napsal, že BP poskytne na likvidaci škod 50 miliard dolarů (téměř bilion korun).
BP podle britského listu příští týden začne prodávat dluhopisy za deset miliard dolarů (asi 200 miliard korun) a pak požádá banky o půjčku 20 miliard dolarů. Dalších 20 miliard chce shromáždit v příštích dvou letech prodejem jmění. BP se už zavázala, že do konce roku 2013 založí fond na likvidaci ropné skvrny. Bude v něm 20 miliard dolarů.
Ropná katastrofa se promítá i do americké domácí politiky. Emmanuel řekl televizi ABC v souvislosti s podzimními volbami do Kongresu, že ovládnou-li parlament republikáni, budou se snažit BP omlouvat. Republikáni se prý už nyní snaží z ropné firmy učinit oběť a ne viníka, jak to činí prezident Barack Obama.
Foto: ČTK/AP