Americké úřady v úterý obvinily dvaapadesátiletého muže z vraždy a z pokusu o vraždu v případu střelby na policisty v americkém San Diegu. Při dalším z ozbrojených útoků na americké strážce pořádku byli v tomto kalifornském městě minulý týden postřeleni dva policisté. Jeden z nich těžkým zraněním podlehl. Obviněný Jesse Gomez vinu popírá.
Prokuratura uvedla, že Gomez kráčel minulý týden ve čtvrtek ve 23:00 místního času doprovázen jiným mužem. Poté, co spatřili policisty, se oba muži rozdělili. Policisté pak přijeli ke Gomezovi, jeden z nich vystoupil z vozu a zeptal se Gomeze, zda v oblasti bydlí. Gomez podle zástupce místního prokurátora "odpověděl střelbou". Postřelil dvaatřicetiletého policistu, který se nyní zotavuje v nemocnici, a vystřelil do vozu, kde seděl druhý policista, připoutaný stále bezpečnostním pásem. Třiačtyřicetiletý muž byl čtyřikrát zasažen a posléze zemřel.
Policie ani vyšetřovatelé se k možným příčinám střelby nevyjádřili a o Gomezovi, stavebním dělníkovi se záznamy v trestním rejstříku až z roku 1983, zveřejnili jenom málo informací. Obviněný vyrostl ve skromných poměrech na jihovýchodě San Diega. V roce 1992 a o deset let později byl shledán vinným z trestných činů týkající se palných zbraní, mimo jiné z držení palných zbraní pod vlivem metamfetaminu, známého též jako pervitin.
Obviněnému, který se zotavuje ze střelného poranění utrženého během přestřelky s policií, by mohl hrozit trest smrti. Prokuratura ale ještě nerozhodla, zda nejvyšší trest navrhne.
Druhý muž byl zadržen v pátek na základě zatykače souvisejícího s jiným případem, byl ale podle úřadů propuštěn.
V texaském Dallasu počátkem července během demonstrace proti policejnímu přístupu k černochům zastřelil černošský útočník pět policistů a sedm dalších zranil. Několik dalších případů střelby na policisty následně ohlásilo několik států USA, mimo jiné Georgia, Missouri či Tennessee.