Únor bílý pole sílí
Polovinu USA ochromila sněhová kalamita
03.02.2011 12:08
Spojené státy ochromila sněhová bouře katastrofických rozměrů. Vytrvalé sněžení na rozsáhlém území fakticky zastavilo pozemní i leteckou dopravu a statisíce lidí odsoudilo k domácímu vězení bez proudu a tepla.
Kalamita si zatím vyžádala 12 lidských životů, ve školách se neučí, továrny a úřady nepracují. Jen v Texasu bylo odstaveno na 50 elektráren. Živel téměř zastavil život ve třiceti amerických státech, ale nejtvrdší úder zasadil středozápadu. Obyvatele šesti středozápadních států, kde byl vyhlášen stav ohrožení, příval sněhu uvěznil v jejich obydlích. Továrny zastavily výrobu a mnohé mezistátní silnice jsou neprůjezdné.
V Chicagu je zatím bouře hodnocena jako třetí nejsilnější v historii. Na silnicích v okolí města je uvězněna tisícovka automobilů ve sněhových závějích. Řidiči v beznadějné situaci svá auta opouštějí a v oslepujícím vichru se vydávají pěšky k nejbližšímu stavení.
Chicagské letiště O'Hare, po Atlantě druhé největší v USA, je ochromeno. Radnice povolala do boje se sněhem Národní gardu. Před přídělem sněhu v mnoha případech rezignovaly i sněžné pluhy. V opuštěných ulicích se tvoří až metrové závěje, které dotvářejí atmosféru děsivého bílého ticha.
Americká média už bouři překřtila na "stormaggedon" podle Armagedonu, biblického místa poslední bitvy mezi bohem a ďáblem. Někteří novináři srovnávají nynější atmosféru v USA s šokem po teroristických útocích proti New Yorku a Washingtonu v září 2001. Ve středu bylo v USA zrušeno 6300 letů, celkově v tomto týdnu jich bylo už třináct tisíc.
Prezident Barack Obama svolal do Bílého domu naléhavou poradu a vyzval všechny vládní agentury, aby v kritické situaci maximálně spolupracovaly. Z Oklahomy a některých dalších států zaznívají žádosti, aby prezident vyhlásil co nejvyšší stupeň celostátní pohotovosti a umožnil tak postiženým oblastem pokrýt škody způsobené sněhem z federálního rozpočtu.
Finanční prostředky vyhrazené k boji se zimním počasím jsou totiž ve většině amerických států téměř vyčerpány. Cena soli, kterou městské úřady používají k čištění komunikací, se navíc v posledních letech v USA zdvojnásobila.
Na jihu země se bez proudu ocitlo půl milionu lidí, ale občasné výpadky postihují v rozsáhlé oblasti od Texasu po Maine odhadem na tři miliony domácností. Problémy s dodávkou elektřiny v Texasu ochromily i zásobování palivy, útok zimy přinutil správu texaských ropovodů a plynovodů přerušit provoz. Ropné rafinerie fungují, ale musely nasadit záložní energetické zdroje.
Majitelé citrusových plantáží propadají panice, protože nepřízeň počasí může kriticky ohrozit úrodu. Už nyní experti odhadují, že zimní počasí v létě ovlivní maloobchodní ceny ovoce.
Na východním pobřeží USA je zatím hlavním problémem mrznoucí déšť. Frekventované železniční spojení mezi New Yorkem a státem New Jersey se zastavilo, protože elektrické vedení obalila těžká vrstva ledu, která může dráty strhnout. Velké výpadky veřejné dopravy hlásí i Boston. Během dnešního dne na pobřeží Atlantiku očekávají ledovku, která tamní silnice změní v obří bruslařskou dráhu.
Několik budov v okolí New Yorku se pod váhou sněhu a ledu zřítilo. Na ostrově Long Island se zhroutila benzinová stanice, severně od New Yorku se propadla střecha leteckého hangáru. V obou případech se zaměstnancům podařilo včas utéci.
Úřady evidují zatím dvanáct mrtvých. Je mezi nimi newyorský bezdomovec, který se chtěl ohřát u zapálených kanystrů s benzinem, nebo žena vlečená náklaďákem, který se na ulici v Oklahoma City dostal do smyku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.