První licence
Pomocník i zabiják. V USA začíná věk civilních dronů
10.06.2014 19:40
Drony už déle nepatří pouze do arzenálů armád nebo tajných služeb. Vlády, firmy anebo soukromníci v nich nacházejí užitečného pomocníka a mají o ně stále větší zájem. Regulérní vzdušný provoz dronů už nepatří do říše fantazie. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) dnes oznámil, že udělil první povolení pro komerční lety bezpilotního stroje nad americkou pevninou.
Souhlas úřadů dostala energetická korporace BP, která na Aljašce využívá přístroje Puma kalifornského výrobce AeroVironment. První let se uskutečnil v neděli.
Spojené státy doposud komerční využití bezpilotních letadel nad svým územím neumožňovaly, postupně se to ale má změnit. Příslušné zákony mají nebe pro tyto stroje otevřít do roku 2015.
Mezinárodní asociace pro bezpilotní letecké systémy (AUVSI) odhaduje, že kvůli zmíněným omezením tratí USA ročně asi deset miliard dolarů (přes 202 miliard Kč).
AeroVironment pomocí bezpilotních letadel uskutečňuje kontrolu potrubí, silnic a zařízení u severoaljašského města Prudhoe Bay, kde se nacházejí největší americká ropná pole. RQ-20 Puma je malý stroj na bateriový pohon, startuje přímo z rukou technika.
Aparát je určen zejména pro kontrolní a výzvědné úkoly, mimo jiné je vybaven infračervenou kamerou.
Kolem provozu dronů v americkém vzdušném prostoru je stále řada otazníků, na které FAA postupně hledá odpovědi. Co se třeba stane, když se s dronem přeruší spojení? Takové a další otázky mají zodpovědět testy.
Federální letecký úřad (FAA) už na začátku letošního roku oznámil, že chce v tomto směru pokročit, a zřizuje zkušební areály mimo jiné ve státech Aljaška, Nevada, New York, Severní Dakota, Texas a Virginie.
Vedle jiného se v nich začne zkoumat, jak má být zajištěna bezpečnost i v okamžicích, kdy pozemní řídicí centrum ztratí s dronem spojení, či jak zabraňovat kolizím. Testování zahrnuje rovněž výcvik pilotů dronů.
Důležitým kritériem při vybírání zkušebních oblastí bylo, aby se testy uskutečnily v různých podmínkách.
Podle vyjádření Michaela P. Huerta, vedoucího administrátora FAA, se vybrané regiony odlišují ve své geografii, klimatu a hustotě leteckého provozu. Testy se tedy uskutečňují i ve vzdušném prostoru, kde je ve vzduchu tlačenice. Jde například o severozápad USA nebo hraniční pás mezi Nevadou a Kalifornií.
K uskutečnění zkoušek bylo vybráno šest institucí. Mezi nimi Griffiss International Airport, bývalá základna Air Force nedaleko města Rome ve státě New York a poloostrov Cape Cod v Massachusetts.
Koncept FAA předpokládá, že letouny jako drony budou využívat k určování své pozice systém GPS. Počítače mají posílat obrázky vzdušného prostoru pilotům i bezpilotním letounům, k zabránění kolizí má docházet automaticky.
Úřad FAA plánuje integrovat během pěti let do leteckého provozu zhruba 7500 komerčních dronů. Příslušné testy by měly trvat do roku 2017.
Ve Spojených státech zatím potřebuje každý robot, který létá výše než 150 metrů, certifikát Federálního leteckého úřadu. O povolení k létání takového zařízení mohla dosud žádat jen oficiální místa - třeba policie, celníci nebo záchranáři. To se ale změní.
V budoucnu by mohl drony provozovat prakticky každý. Vyplývá to i ze zákona, který v únoru 2012 podepsal prezident Barack Obama.
Kritici nicméně upozorňují, že je stále nejasná otázka ochrany dat. Drony se k jejich sběru hodí velmi dobře. Jak zabránit doslova zuřivému sbírání nejrůznějších informací, kterému propadly americké úřady? Zatím není jasné, jak by se takové záležitosti měly řešit.
V každém případě jde ale také o budoucí miliardový průmysl, o nějž se budou svádět těžké boje.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.