Prasečí chřipka: nový úder pro krizí otřesené Mexiko
28.04.2009 07:00
Drogová válka, otřesená ekonomika a nyní prasečí chřipka. Ne zrovna pozitivní obrázek Mexika, které chce lákat turisty na své pláže a památky.
Nemoc se vynořila prakticky odnikud. Za uplynulý víkend se z ní však meteorickou rychlostí stala globální zdravotní hrozba číslo jedna. Jedná se o ní na půdě Evropské unie či amerického Kongresu. Ale sami Mexičané mají právě nyní plné ruce práce boje s ekonomickou krizí a drogovými kartely.
Další kaňka
Podle expertů na zdravotnictví je Mexiko na masový výskyt nemoci připraveno. Přední světoví epidemiologové již pracují na způsobu, jak mu zabránit. Přesto středoamerická země nezabrání poškození své ekonomiky a další kaňce na mediálním štítu Mexika.
ČTĚTE TAKÉ: EU hlásí první případ prasečí chřipky. Ze Španělska
Svět se bojí prasečí chřipky. Mexiko má stovku obětí
Hlavní hygienik: Češi by si měli rozmyslet cestu do Mexika
Přiletí z Mexika do Prahy. Bude je čekat kontrola
"Naše reputace je na dně a to nám opravdu nepomáhá. Cítíme se ještě víc mimo, zatraceně," prohlásil kulturní komentátor Guadalupe Loaeza. "Je to špatné. Jakmile si k tomu přidáte ekonomickou krizi a drogové kartely, tak je to něco, co nás ovlivní. Hodně."
Mexický prezident Felipe Calderon ujistil spoluobčany, že země má dostatek antivirových léků. Ampule prý bude dost pro stovky infikovaných.
Ministr financí Augustin Catstens však přiznává, že prasečí chřipka by mohla vážně poškodit ekonomiku. Mexičané totiž přestali chodit pořádně nakupovat, nechodí už do kina ani do restaurací. To je vidět obzvlášť v hlavním městě.
Mrtví byli zatím potvrzeni jen v Mexiku, ale chřipka se šíří do Spojených států, Kanady i do Evropy.
Miliony obyvatel města Mexika o víkendu spěchaly domů, když vláda oznámila, že chřipka zabila až 81 lidí. V pondělí již byl počet podezřelých úmrtí vyšší než sto. Federální i místní úřady zavírají školy, bary, noční kluby, koncertní haly, fotbalové stadiony a dokonce i kostely.
Příznaky apokalypsy?
O své výdělky se obávají i hoteliéři. Přímořské rezorty se měly o tomto prodlouženém víkendu naplnit. Mnoho lidí však zřejmě své cesty zruší. Také zahraniční turisté by se mohli začít Mexika bát. Doposud se příliv cestovatelů držel, i přes drogovou válku, na poměrně slušné úrovni. "Mí přátelé mi posílali textové zprávy. Stálo v nich: ‚Nevoz domů tenhle virus,‘" vypráví Polák Wojtek Panczykowski přes chirurgickou roušku.
ČTĚTE TAKÉ: Velvyslanec v Mexiku: Z Čechů není v ohrožení nikdo
Prasečí chřipka: Česko hlásí první podezřelé
Máme se bát prasečí chřipky? Otázky a odpovědi
Mexiko se účastnilo mezinárodních cvičení na boj s pandemiemi na vysoké úrovni. Nebylo nicméně schopné rychle reagovat na žádosti médií o jasné a ověřené zprávy o počtu obětí. Okolní svět se tak nachází v nebezpečné nejistotě.
"Mexická vláda je připravena možná lépe, než by někdo čekal. Vím jistě, že jsou kompetentní, aby se k tomuto problému efektivně postavili," myslí si Armand Peschard-Sverdrup z washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia. „Ale doposud se nikdo z vládních činitelů nevyjádřil pro média a nesnažil se ujistit o tom Američany."
Právě Spojené státy, nejdůležitější obchodní partner Mexika, zařadily svého jižního souseda na seznam "slabých a selhávajících zemí". Důvod? Spirála drogového násilí a přes 6 300 mrtvých za rok 2008.
Mexická ekonomika se propadá a letos má klesnout až o tři procenta. Otřesená peseta hospodářství nepomáhá a země musí žádat o pomoc z mezinárodních fondů.
"Teď, jako známka apokalypsy, se objevila poslední věc, kterou jsme potřebovali. Epidemie s náznakem pandemie," píše editor deníku Milenio Hugo Garcia, když komentuje kolony vojáků projíždějící městem a obyvatele zahalené do chirurgických masek. "Co k čertu Mexičané Bohu udělali, že nás takhle trestá?"
Foto: Reuters, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.