Premiér Indie se v USA soustředí na <span>jadernou spolupráci</span>

Zahraničí
23. 11. 2009 09:15
Start indické rakety K-15 schopné nést jaderné hlavice.
Start indické rakety K-15 schopné nést jaderné hlavice.

Obama se Singem letos na jaře v Londýně.Indický premiér Manmóhan Singh hodlá na nadcházející úterní schůzce s americkým prezidentem Barackem Obamou ve Washingtonu jednat o jaderné spolupráci obou zemí. Zejména chce od americké strany slyšet ujištění, že má nadále zájem naplňovat průlomovou dohodu o jaderné spolupráci, kterou obě země uzavřely za Obamova předchůdce George Bushe.

Kromě toho by indický premiér se šéfem Bílého domu měl jednat o ochraně klimatu, vztazích s Pákistánem a Čínou a o posílení ekonomických vazeb mezi oběma zeměmi.

Singhova cesta do Washingtonu bude vůbec první oficiální státní návštěvou v USA od Obamova nástupu do úřadu. Indický premiér při této příležitosti uvedl, že Dillí přikládá vztahům se Spojenými státy vysokou prioritu. Podle něj je trvalé dynamické partnerství obou zemí klíčové pro to, aby obě země čelily výzvám 21. století.

Start indické rakety K-15 schopné nést jaderné hlavice.Celkově indická strana očekává, že schůzka posune vzájemné vztahy na novou úroveň a potvrdí trend úzké spolupráce, který stvrdil Bush dohodou o jaderné spolupráci.

pojené státy podepsaly dohodu s Indií loni na podzim. Dokument umožní Dillí poprvé po více než třech desetiletích přístup k americké civilní jaderné technologii. Dokument by měl umožnit americkým společnostem po více než 30 letech zákazu, k němuž USA přistoupily po první indické zkoušce jaderné zbraně v roce 1974, vyvážet do Indie nukleární technologie.

Zatím to ale není možné, protože americký prezident ještě Kongresu nepodal zprávu o indických zárukách, že dodávky amerického zařízení budou využity jen pro mírové účely, byť indická strana již tyto záruky předložila.

Singh uvedl, že bude chtít od amerického prezidenta slyšet "pozitivní potvrzení" vůle pokračovat v uzavřené dohodě. "Chceme ji uvést do praxe a ujistit se o tom, že cíle jaderné dohody jsou zcela naplněny," řekl indický premiér před návštěvou USA v rozhovoru s časopisem Newsweek.

S ohledem na to, že obě země jsou nyní strategickými partnery nedávají podle něj restrikce smysl.

Indický premiér Néhrú se po příletu do USA 1949 vítá s Trumanem.V otázce ochrany klimatu se Obama zřejmě naopak bude snažit najít vstřícný postoj u indického premiéra. Indie v poslední době dává najevo, že na ni Spojené státy příliš nemohou tlačit ohledně omezování emisí skleníkových plynů, když se samy zatím k žádnému nezavázaly.

Obama sice boj proti změnám klimatu označil za jednu ze svých priorit a v Kongresu jsou nyní dva návrhy na omezení amerických emisí, ale jejich schválení není otázkou dohledné doby.

Je tak jen málo pravděpodobné, že by obě země na schůzce ve Washingtonu sladily své noty před prosincovým summitem v Kodani, kde budou státy světa jednat o snižování emisí. Místo toho se zřejmě Obama a Singh zaměří na takzvané zelené technologie, například pokročilá biopaliva.

Indie totiž má velké nadbytky zemědělských plodin, ze kterých by bylo možné vyrábět alternativní paliva, podotkl šéf vědeckého klimatického panelu OSN Radžendra Pačauri.

Oba státníci budou také jednat o vztazích s Pákistánem a Čínou. Podle odborníků se Indové obávají, že Spojené státy v regionu kladou větší důraz na vztahy s Pákistánem, se kterým má Indie tradičně neurovnané vztahy kvůli sporu o Kašmír, a na celosvětové úrovni pak na vztahy s Čínou.

Premiér Sing s prezidentem Busehm roku 2005.

Indický expert na zahraniční politiku Rádža Móhan v této souvislosti podotkl, že Obama navíc během nedávné návštěvy Pekingu tyto problémy spojil, když řekl, že by se Čína měla podílet na řešení indicko-pákistánského sporu.

"To je něco, co Indie bude chtít objasnit na nejvyšší úrovni," řekl Móhan indické televizní stanici NDTV.

Singh do Spojených států přicestoval v neděli. Dnes promluví v americké obchodní komoře a také na setkání pořádaném Radou pro zahraniční vztahy a Institutem Woodrowa Wilsona. Po úterní schůzce a oficiální večeři s Obamou by se měl ve středu setkat se zástupci indické komunity ve Spojených státech. Očekává se, že obě země během návštěvy podepíší zhruba deset dohod. Například o spolupráci ve vesmíru, v zemědělství, vzdělávání a ve zdravotnictví.

Foto: ČTK/AP a Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ