Prezident Guatemaly byl zbaven imunity

Zahraničí
2. 9. 2015 08:10
Demonstranti oslavují rozhodnutí parlamentu  zbavit prezidenta Ottu Peréze imunity.
Demonstranti oslavují rozhodnutí parlamentu zbavit prezidenta Ottu Peréze imunity.

Guatemalský soud zakázal prezidentovi Otto Pérezovi vycestovat ze země. Reagoval tak na rozhodnutí parlamentu, který prezidenta kvůli podezření z korupce zbavil imunity. Většina veřejnosti i politiků rozhodnutí přivítala, zatímco prezidentský palác jej označil za populistické, uvedla agentura EFE. Čtyřiašedesátiletý Pérez pochybení popírá a po úterním jednoznačném hlasování poslanců po svém mluvčím vzkázal, že nehodlá kvůli korupčnímu skandálu rezignovat.

Prezidentovu demisi požadují obyvatelé Guatemaly na poklidných demonstracích konaných pravidelně každý týden od dubna, kdy aféra vypukla. Úterní rozhodnutí parlamentu přivítaly stovky lidí oslavami v ulicích. Nositelka Nobelovy ceny za mír a někdejší prezidentská kandidátka Rigoberta Menchúová označila zbavení imunity pro Péreze za "historické vítězství" guatemalského lidu.

Guatemalský prezident Otto Peréz.Prezidentův mluvčí Jorge Ortega označil rozhodnutí parlamentu za "nejméně vhodný, ale nejpravděpodobnější výsledek". Soudnímu zákazu vycestovat ze země se podle něj hlava státu podřídí.

Vyšetřovatelé Péreze viní, že řídil korupční síť v celních úřadech, jejichž funkcionáři za úplatek nevybírali daně za některé dovezené zboží. Kromě Péreze se na těchto podvodech podle policie podílela i jeho viceprezidentka Roxana Baldettiová, která je nyní ve vazbě.

Pérez v pondělí na tiskové konferenci tvrdil, že si v této kauze nepřišel na žádné peníze a odvolával se na presumpci neviny. Obrátil se i na ústavní soud, aby proces vedoucí k možnému zbavení imunity zastavil. Soud by se měl vyslovit tento čtvrtek. Pokud rozhodnutí parlamentu o zbavení imunity zvrátí, zřejmě to vyvolá hněv obyvatelstva.

Generál ve výslužbě Pérez je u moci od roku 2012. Jeho mandát vyprší v lednu 2016. Prezidentských voleb se už Pérez ale nezúčastní, protože ústava dovoluje jen jeden mandát.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK

Další čtení

Ukrajinská armáda osvobodila sedm obcí, oznámil Zelenskyj

Zahraničí
Aktualizováno: 19. 9. 2025 00:11

Kamčatku zasáhlo zemětřesení skoro osmi stupňů. Varování před tsunami

Zahraničí
18. 9. 2025
Systém Buk - ilustrační foto

Rusko znovu odmítá odpovědnost za sestřelení letadla MH17 a smrt 298 lidí

Zahraničí
Aktualizováno: 18. 9. 2025 22:15

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ