Po třech desítkách let dostane prezident Spojených států nové letadlo. Nebude se z něj už však těšit Barack Obama, ale jeho nástupce v Bílém domě. Proslulý stroj Air Force One znovu postaví Boeing, ale koncern už nebude mít všechna privilegia jako dosud a musí se smířit s konkurencí.
Při státních návštěvách vždy přitahuje fotografy i kameramany, opakovaně slouží jako kulisa hollywoodských filmů a je létajícím úřadem amerického prezidenta. Air Force One patří k nejznámějším označením letadel na světě.
Protože současný stroj oslaví už brzy třicítku, chce si vojenské letectvo USA obstarat nový model. Americký výrobce letadel Boeing se přitom poprvé musí třást o svou exkluzivní pozici při stavbě letounů pro prezidenta.
Už letos v prosinci se rozhodne, zda se koncern bude muset o velkou zakázku podělit s jinými firmami, uvedl mluvčí United States Air Force (USAF).
Je myslitelné, že bude od Boeingu znovu vybrán model 747-8, ale některé jiné firmy dodají speciální výstroj. Od začátku příštího roku začne USAF studovat nabídky. S dodáním nového letadla se nepočítá před rokem 2018.
Nynějšímu prezidentovu stroji bude v roce 2017 třicet let a bude mít takzvaně odslouženo. Evropský výrobce letadel Airbus už oznámil, že svému konkurentovi Boeingu nepoleze v případě Air Force One do zelí.
Jak ale bylo oznámeno už dříve, nový prezidentův stroj nebude jedináčkem - půjde postupně o tři letadla, tedy o slušnou letku. Ani teď neexistuje pouze jeden Air Force One, jsou dva.
U Air Force mají označení VC-25A. Jejich ocasní identifikační čísla jsou 28000 a 29000. Air Force One se začne jumbu říkat od chvíle, kdy je na jeho palubě americký prezident. Volací znak Air Force One dostane ale každý letoun, v němž šéf Bílého domu letí.
K hlavním rozdílům mezi VC-25A a sériovým Boeingem 747 patří nejen menší počet přepravovaných cestujících (zhruba 102 i s posádkou), ale i elektronická a komunikační zařízení, vybavení interiéru včetně nábytku, zvláštní nakládka zavazadel, vlastní schůdky vpředu i vzadu a možnost doplňování paliva za letu.
Prezident má k dispozici ubytovací prostory zahrnující salonek s ložnicí, šatnu, toaletu se sprchou a kancelář. Konferenční, jídelní místnost slouží jak prezidentovi, tak jeho rodině a doprovodu.
Stroje Boeing 747, které jsou ve službě nyní, patří svým vybavením mezi mimořádně komfortní letadla, ale podle vojenského letectva jsou už zastaralé, jejich údržba je stále náročnější a náhradní díly jsou drahé. Experti Pentagonu dospěli k závěru, že z dlouhodobého hlediska je výhodnější pořídit tři zcela nové stroje.
První americký prezident, který použil letadlo při výkonu své funkce, byl Franklin D. Roosevelt. Roku 1943 nastoupil do hydroplánu Boeing 314 k cestě na konferenci v Casablance. Na moři by jeho bezpečnost ohrožovaly německé ponorky.
Prvním strojem určeným speciálně pro něj byl C-87 Liberator Express. Kvůli náchylnosti k poruchám se ale změnila značka - na C-54 Skymaster. Jak se stalo pravidlem, šlo o letadlo s četnými úpravami.
John Fitzgerald Kennedy uvedl do služby první tryskový letoun. Byl to Boeing 707, samozřejmě opět ve speciálním provedení (označený SAM 2600). Na trupu se nově objevila vlajka a prezidentský znak. Paluba zažila také několik známých historických událostí. Letoun převážel tělo JFK na pohřeb a na jeho palubě složil Kennedyho nástupce Lyndon B. Johnson svou přísahu.
Letoun využil také Richard Nixon pro své cesty do Číny a SSSR. Již za posledně jmenovaného uvedli do služby SAM 2700, jenž poté sloužil čtyřem hlavám státu až do roku 1990.
Poté nastala ve službách amerických prezidentů éra boeingů, která trvá dodnes a ještě nějaký pátek potrvá.