Vítězi voleb při stranických nominačních shromážděních v americkém státě Iowa před listopadovými volbami prezidenta Spojených států se v noci na dnešek stali demokrat Barack Obama a republikán Mike Huckabee.
Oba kandidáti tím získali důležité body před ostře sledovanými prvními primárkami, které se uskuteční příští úterý ve státě New Hampshire.
ČTĚTE TAKÉ: Nový objev republikánů: Mike Huckabee
Obama, který by se v případě zvolení stal prvním černošským prezidentem USA, získal 38 procent hlasů.
Hillaryino zklamání
Jak dopadlo hlasování v Iowě
DEMOKRATÉ (oficiální výsledky) Barack Obama - 37,6 % John Edwards - 29,7 % Hillary Clintonová - 29,5 % Bill Richardson - 2,1 %
REPUBLIKÁNI (oficiální výsledky) Mike Huckabee - 34,3 % Mitt Romney - 25,3 % Fred Thomson - 13,4 % John McCain - 13,1 % Ron Paul - 10,0 % Rudy Giuliani - 3,5% |
Ještě před ní se s 30 procenty jako druhý umístil bývalý senátor a uchazeč o viceprezidentskou funkci při volbách před čtyřmi lety John Edwards.
VÍCE K TÉMATU: Iowa zahajuje boj o Bílý dům
Senátoru Obamovi se pravděpodobně vyplatila sázka na mladé voliče a zdůrazňování potřeby široké spolupráce bez ohledu na stranické barvy při snaze o dosažení změny politického kurzu.
Pro Hillary Clintonovou, která byla ještě před několika měsíci považována za jasnou kandidátku Demokratické strany, je Obamovo prvenství v Iowě zřetelným impulzem pro využití příštích pěti dnů k ještě intenzivnější kampani v New Hampshire, protože pokud by i tam výrazně prohrála, nad její kandidaturou by se podle analytiků mohla začít stahovat mračna.
Huckabee triumfuje
Donedávna málo známý baptistický pastor a bývalý guvernér Arkansasu Huckabee se 34 procenty hlasů přesvědčivě o osm procent porazil svého rivala, bývalého guvernéra Massachusetts Mitta Romneyho, s nímž sdílel v předvolebních průzkumech v Iowě vedoucí pozice.
Konzervativně zaměřený Huckabee slavil úspěch navzdory tomu, že v kampani utratil podstatně méně peněz než milionář Romney a že musel čelit jeho adresné kritice ve volebních spotech. Hlavní podporu dostal Huckabee pravděpodobně od voličů se silně křesťanskou orientací, kteří tvoří hlavní proud v řadách iowských republikánů.
Bývalý newyorský starosta Rudolph Giuliani, který dlouhodobě stojí v čele celostátních preferencí republikánů, se na volby v Iowě nezaměřil, protože dává přednost lidnatějším státům s liberálnějšími voliči. V Iowě získal podporu čtyř procent.
ČTĚTE TAKÉ: Profil státu Iowa
Za Huckabeem a Romneym se na dalších příčkách s výrazným odstupem umístili bývalý senátor a občasný herec Fred Thompson a senátor za Arizonu John McCain. Oba získali podporu 13 procent voličů.
Stranická shromáždění v Iowě zahájila nominační proces pro prezidentské volby, které se budou konat letos 4. listopadu. Kandidáti se nyní soustředí na souboj v New Hampshire, který je tradičně považován za důležitý ukazatel stranických preferencí a první síto kandidátských nadějí.
Rozhodující klání se zřejmě uskuteční v takzvané superúterý 5. února, kdy se budou konat primárky a stranická shromáždění ve více než 20 státech USA.
Účast na volebních schůzích v Iowě překonala veškeré předcházející odhady i čísla z posledních let. Na shromáždění demokratů dorazilo 220 tisíc voličů, což je téměř o 100 tisíc více než před čtyřmi lety.
Republikánů přišlo hlasovat odhadovaných 114 tisíc, zatímco v roce 2000, kdy se konala minulá republikánská shromáždění, byla účast 88 tisíc. V roce 2004 republikáni kandidáta nevybírali, protože bez stranického vyzyvatele se o další čtyři roky v Bílém domě ucházel prezident George Bush.
Volby v Iowě mají i své první "oběti". Po neúspěchu se své další kandidatury hodlají vzdát demokratičtí uchazeči o nominaci senátoři Joe Biden a Christopher Dodd.
Foto: AP