Demokrat Barack Obama podle očekávání zvítězil v demokratických primárkách v Jižní Karolíně a s výrazným náskokem zde porazil svou největší rivalku Hillary Clintonovou. Ukazují to předběžné výsledky sobotního hlasování.
Illinoiský senátor Obama porazil Clintonovou podle CNN 55 procent ku 27 procentům. Na třetím místě je John Edwards s 18 procenty.
Obama zdůraznil, že v nadcházejících prezidentských volbách "nejde o to vybírat mezi regiony či náboženskými vyznáními nebo mezi muži a ženami; volby nejsou ani o tom, že by se bohatí stavěli proti chudým, mladí proti starým nebo dokonce černí proti bílým". "Je to minulost proti budoucnosti," prohlásil.
Hlasování skončilo v neděli 1:00 SEČ a účast na něm byla oproti roku 2004 téměř dvojnásobná. Své hlasy přišlo odevzdat asi 530 tisíc osob, více než 290 tisíc z nich přitom volilo Obamu.
ČTĚTE TAKÉ: Obama si v Jižní Karolíně vydobyl Pyrrhovo vítězství
Obamovi pomohla jeho vysoká podpora mezi černošskou populací, která tvoří v Jižní Karolíně zhruba třicet procent obyvatel a jejíž členové představují asi polovinu voličů Demokratické strany. Jeho příznivce tvoří dále mladí voliči, nezávislí a vzdělaní liberálové z vyšší střední třídy.
Analytici se však shodují na tom, že rozhodující hlas mělo tentokrát právě černošské obyvatelstvo.
Afroamerický senátor Obama získal podporu zhruba 80 procent černošských voličů, zatímco Clintonovou jich podle CNN volilo asi 17 procent. Bílých demokratů ale Obamu podpořilo jen 10 procent, zatímco Edwardse 40 a Clintonovou 36 procent.
Obama přesto po oznámení svého vítězství apeloval na to, že letošní volby nejsou o boji mezi bohatými a chudými, mladými a starými či bílými a černými. "Je to o minulosti versus budoucnosti," přesvědčoval afroamerický senátor.
Tvrdý boj
Pro Obamu, který zatím vyhrál pouze v Iowě, bylo podle předvolebních odhadů vítězství v prvních primárkách na jihu USA takřka nevyhnutelné.
Cenné hlasy a potřebné vítězství se zde naopak marně snažil získat John Edwards. V Jižní Karolíně se narodil a zvítězil před čtyřmi lety, když se o prezidentský post ucházel poprvé. Edwards, který skončil opět jako demokratická trojka, se pokoušel využít stále ostřejších osobních útoků mezi oběma svými soupeři a vystupovat jako jediný "dospělý" kandidát. V prezidentském klání hodlá ale podle svých slov i nadále setrvat.
Clintonová ale v celostátních průzkumech stále vede. Zatím si připsala vítězství v New Hampshiru a Nevadě. Vzhledem k tomu, že si nad ní Obama v Jižní Karolíně držel vysoký náskok, nepřikládala tomuto státu rozhodující význam a uplynulý týden se již soustředila i na další státy, kde budou primárky pokračovat.
Rozhodující pro zisk oficiální nominace demokratické i republikánské strany bude zejména 5. únor, tzv. Superúterý, během něhož volí celkem 22 států.
Republikáni volili v Jižní Karolíně již minulý týden, kdy zde zvítězil John McCain. Nyní se kandidáti zaměřují na kampaň na Floridě, kde se rozhoduje příští úterý. Jako trest za to, že stát posunul své primárky na dřívější datum, bude ale moci na závěrečné hlasování vyslat jen polovinu svých republikánských delegátů. Demokraté postupovali ještě tvrději a z Floridy proto letos nevzejde jediný delegát za jejich stranu.
Foto: AP