Přiznání Bílého domu: Zabíjíme teroristy bezpilotními letouny

Zahraničí
3. 5. 2012 06:05
Tichý zabiják, Predátor ve vzduchu.
Tichý zabiják, Predátor ve vzduchu.

Vůbec poprvé tento týden přiznal člen vlády amerického prezidenta Baracka Obamy, že existuje tajný program na zabíjení teroristů bezpilotními letouny (dronami). Komentátoři v USA to dávají do souvislosti s Obamovou prezidentskou kampaní v čase prvního výročí zabití bin Ládina.

Prezidentův šéfporadce v boji s terorismem John Brennan přiznal, že USA zabíjejí podezřelé z terorismu také dronami. Ačkoli se o těchto programech v Pákistánu, Jemenu či v zemích Afrického rohu už delší dobu ví, Washinton jejich existenci dosud veřejně nepřiznal. Zřejmě proto, aby chránil tamní vlády.

Podle Brennana stanovil Bílý dům velice jasná kritéria, kdo se ocitne na takzvaných seznamech smrti CIA a Pentagonu.

Predátor se připravuje k noční akci v Iráku.Nestačí, když je kandidát smrti prostým členem teroristické sítě al-Kajdy, takových jsou tisíce, uvedl Brennan. Příkaz k zabíjení teroristů se vydává jen tehdy, představují-li akutní hrozbu pro Spojené státy.

Mezi ně patří například ti, kdo jsou zodpovědní za plánování konkrétních útoků proti USA, dále pak ti kdo jsou k těmto akcím cvičeni, jakož i osoby se zvláštními schopnostmi. Třeba výroby bomb, které bezpečnostní kontroly na letištích nemohou odhalit.

Aniž zmínil detaily, Brennan zdůraznil, že některé návrhy na zanesení do seznamu smrti Bílý dům odmítá, protože nesplňují zmíněná kritéria. Žádný postoj nechtěl prezidentův poradce zaujmout k těm útokům dron, které byly vedeny proti neznámým osobám.

K takovým útokům se Američané uchylují tehdy, pokud je u cílových osob zaznamenáno chování chrarakteristické pro teroristy. Nedávno rozšířil Obama tyto útoky, nazvané "signature strikes", na Jemen. Předtím zasahovaly americké drony relativně často v Pákistánu.

Brennan, šéfporadce Bílého domu pro boj s terorismem.Protože bezpilotní letouny můžou nad cílovou oblastí létat celé dny, umožňují dříve nevídanou "chirurgickou přesnost."

Díky přesnosti jako s laserovou technologií může nyní Amerika bojovat proti smrtícímu nádoru terorismu a současně omezit poškození zdravé okolní tkáně, dodal Brennan. To dělá z dronů nenahraditelný nástroj v boji s terorem.

S výročím zabití bin Ládina americkým speciálním komandem se rovněž obnovily diskuse o tom, jak dalece pomáhá mučení podezřelých terorismu k tomu, aby se vyšetřovatelé dozvěděli nejrůznější zásadní informace - třeba o úkrytu bin Ládina.

Dva vlivní demokratičtíé senátoři prohlásili, že podle jejich šetření "zesílené výslechové metody" žádné nové zásadní poznatky nepřinášejí. Zástupci vlády Gerge W. Bushe, kteří tyto metody formálně schválili, tvrdí opak. Obama tyto praktiky zakázal roku 2009.

Akce dronů se řídí z pozemních středisek v USA.

Autor: - pp -Foto: Pentagon , archiv Bílého domu

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ