Problém neoprávněných žadatelů o <span>azyl z ČR</span> má řešit dohoda

Zahraničí
1. 3. 2008 17:32
Český a kanadský premiér, Topolanek a Harper.
Český a kanadský premiér, Topolanek a Harper.

Český a kanadský premiér, Topolanek a Harper.Problém neoprávněných českých žadatelů o azyl v Kanadě by měla vyřešit dohoda o bezpečné zemi původu, řekl v Torontu před odletem do Prahy premiér Mirek Topolánek. Čeští žadatelé se v této zaoceánské zemi opět objevili po nedávném zrušení kanadských víz pro české občany.

Zneužívají tím tamní sociální systém a žádají o politický azyl.

Kvůli hromadným žádostem o azyl Kanada v roce 1997 zavedla víza pro české občany. Zařazení Česka v Kanadě mezi "bezpečné země původu" by české občany prakticky vyřadilo z řad oprávněných uchazečů o azyl a zbavilo je tak nároku na sociální dávky pro uprchlíky. 

S vízem či bez něj? Letiště v Torontu.Pokud by se počet českých žadatelů o azyl výrazně zvýšil a přesáhl určenou hranici, hrozilo by možná opětovné zavedení kanadských víz. Topolánek se toho ale neobává. Také česká diplomacie současnou situaci nepovažuje za alarmující.

Kanada zrušila víza pro české občany loni v listopadu. Podle informací ČTK byl už druhý den po zrušení víz na letišti v Kanadě první český žadatel.

Kanada zavedla víza v roce 1997 právě kvůli přílivu především romských žadatelů o azyl. Trvalé zrušení krátkodobých víz pak Ottawa podmínila především tím, že se situace z roku 1997 nebude opakovat.

Země sice dospěla k názoru, že Česko v současnosti splňuje požadovaná kritéria, může ale kdykoli své rozhodnutí přehodnotit, upozornil loni český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.  Česká diplomacie tehdy sdělila, že počet žadatelů o azyl z Česka nesmí být za rok vyšší než dvě procenta z celkového počtu žádostí podaných v Kanadě v tomto období.

Topolánkovi dlouze tleskal kanadský parlament.Podle dostupných informací Kanada nyní připravuje pravidelnou statistiku žadatelů o azyl.  České ministerstvo zahraničí sice má zprávy z Kanady o tom, že se počet Čechů žádajících o azyl zvýšil, nicméně podle jeho informací Kanada tento trend považuje za přechodný.

Od roku 1996 do roku 2000 požádalo v Kanadě o azyl celkem 1677 osob s českým  občanstvím, z nichž 962 azyl získalo. Nejvíce žádostí zaznamenaly kanadské úřady v roce 1997, kdy o azyl požádalo 1221 českých občanů.

V roce 2000 to bylo podle oficiálních kanadských statistik už jen 53 Čechů.

Zkoumání žádosti o azyl trvá v Kanadě kolem 14 měsíců; mezitím žadatel dostane  ubytování a měsíční příspěvek v řádu několika set kanadských dolarů. Může se také rozhodnout, zda bude, či nebude pracovat.

 

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Trump prý vyhrožoval Putinovi vybombardováním Moskvy „na prach“

Zahraničí
9. 7. 2025

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ