<span>Prognostický políček</span> pro Hillary Clintonovou

Zahraničí
27. 3. 2008 13:47
Republikánský kandidát John McCain si podle průzkumů vede velmi dobře.
Republikánský kandidát John McCain si podle průzkumů vede velmi dobře.

Popularita Hillary Clintonové je rekordně nízká.Vyhlídky Hillary Clintonové na příští roky strávené v Bílém domě opět klesají. Podle čerstvých průzkumů zaznamenala její popularita rekordní pokles. Bývalou první dámu hodnotí pozitivně pouze 37 procent Američanů, o osm procent méně než před dvěma měsíci.

O senátorce smýšlí negativně celých 48 procent dotázaných. Dokonce i mezi ženskými voličkami, které Clintonovou tradičně podporovaly, nyní převažují její odpůrkyně. Mírný pokles - z 51 na 49 procent - zaznamenal i Obama. Obamu i Clintonovou by nyní podpořilo 45 procent dotázaných.

Clintonové uškodily kontroverze a vyostřený boj, k němuž se uchýlila ve snaze rozhodnout stále velmi vyrovnaný souboj o demokratickou nominaci.

Barack Obama a pastor Jeremiah Wright.Illinoiský senátor podle analytiků dobře zvládl aféru kolem kontroverzních výroků svého pastora Jeremiaha Wrighta, který Ameriku opakovaně označil za rasistickou zemi. Ve Spojených státech jde stále o citlivé téma, a Obama proto minulý týden vystoupil s projevem o rasových problémech v USA. Od Wrightových postojů se distancoval.

Podle 32 procent respondentů se s tématem vyrovnal dostatečně.

Hillary Clintonová by podle průzkumu nyní těsně prohrála s republikánským kandidátem Johnem McCainem; 44 ku 46 procentům. Obama by nad McCainem naopak o dvě procenta vyhrál. Oba výsledky jsou ale v rámci statistické chyby.

Příští primárky budou 22. dubna v Pensylvánii. Podle průzkumů má v tomto velkém státě značný náskok Clintonová. V souboji o demokratickou nominaci zatím vede Obama s 1620 delegáty, zatímco Clintonová jich má 1499. K zisku nominace je potřeba aspoň 2024 delegátů.

Republikánský kandidát John McCain si podle průzkumů vede velmi dobře.Vzhledem k tomu, že ani jednomu z kandidátů se nepodaří získat tento počet delegátů v primárkách, bude rozhodovat skoro 800 takzvaných superdelegátů, tedy stranických prominentů, demokratických poslanců a guvernérů, kteří podle stranických stanov mohou udělit svůj hlas čistě podle svého uvážení.

Široce se ale spekuluje o tom, zda by se postavili proti kandidátovi, který získá v primárkách nejen více delegátů, ale i větší počet vítězství v jednotlivých státech i celkově více voličských hlasů.

Zatím se zdá takřka jisté, že takovým kandidátem bude - byť s těsným náskokem - Obama. Ve stejném duchu se vyslovila i předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, i když veřejně nepodpořila ani jednoho z kandidátů.

Proti ní však ihned vystoupilo na 20 prominentních stoupenců Clintonové, kteří jí poslali dopis, v němž jí vyzvali, aby svá slova vzala zpátky a nezasahovala do volebního souboje.

Foto: AP

Autor: ČTK , - ms -

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ