Pronikání Rusů do Turecka je nepřijatelné, zlobí se Stoltenberg

Zahraničí
6. 10. 2015 12:40
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg označil za "nepřijatelné" pronikání ruských letadel operujících v Sýrii do vzdušného prostoru Turecka, které je členským státem NATO. Rusko kritiku vzápětí odmítlo. Podle Ankary ruské letouny narušily turecký vzdušný prostor v sobotu a v neděli. Aliance podle Rusů využila incidentu k tomu, aby se zapojila do informační války proti Rusku. Kreml zároveň opět popřel zprávy, že by se Rusové chystali k pozemní operaci v Sýrii.

Stoltenberg vybídl Moskvu, aby využila přímých komunikačních kanálů s velením NATO, aby se tyto incidenty neopakovaly a nedocházelo "k vytváření nebezpečných situací". Generální tajemník NATO podezírá Rusy, že nešlo o žádný "omyl", jak tvrdí Moskva.
"NATO vyzývá Rusko, aby tento konflikt nestupňovalo," řekl politický šéf aliance před novináři a zdůraznil, že Rusko musí respektovat hranice Turecka, které jsou i hranicemi vzdušného prostoru NATO.

"Tohle je přesně to, čeho jsme se obávali - že bude docházet k nehodám, incidentům (...)," řekl generální tajemník k ruským náletům v Sýrii, které nejsou nijak koordinovány se západní koalicí. "Máme obavy, že Rusko nemíří na Islámský stát, ale na syrskou opozici a civilisty," řekl a vybídl Moskvu ke "konstruktivní a kooperativní roli" v boji proti Islámskému státu.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.Moskva podle něj ani neposkytla ohledně průniku ruských letadel do tureckého vzdušného prostoru alianci žádné jiné vysvětlení, než jaké si lze přečíst v novinách, tedy že šlo o omyl v navigaci. Incidenty ale podle Stoltenberga jako omyl a náhoda nevypadají.

"Máme dojem, že incident s vzdušným prostorem Turecka byl využit k tomu, aby se NATO jako organizace zapojila do Západem rozpoutané informační kampaně, překrucující a komolící cíle operace ruských vzdušných sil v Sýrii," řekl agentuře TASS ruský velvyslanec u NATO Alexandr Gruško.

Kreml ujistil, že cílem ruských vojenských operací v Sýrii je dosáhnout politického urovnání v této zemi a že terčem ruských náletů jsou teroristická a extremistická uskupení. "Politické urovnání je konečným cílem veškerých kroků Ruska," řekl mluvčí prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Současně odmítl dohady západních médií, podle kterých se Rusové chystají i na pozemní operaci v Sýrii. "(Americká televize) CNN to mohla poplést. Vždyť si pletou i Putina s Jelcinem," dodal a připomněl Putinovo ujištění, že se Rusko do válčení na syrské území nezapojí.

Generální tajemník NATO také připustil, že na Ukrajině došlo k jistému pokroku, příměří mezi vládními vojsky a separatisty se dodržuje, stahují se tanky a další zbraně, ale situace podle něj zůstává křehká. "Zvláštní odpovědnost nese Rusko, protože podporuje separatisty a přispívá k destabilizaci Ukrajiny," řekl.

Stoltenberg naznačil, že alianční síly rychlého nasazení by mohly být využity i na jižním křídle NATO kvůli uprchlické krizi. Zatím NATO reaguje nasazením bezpilotních letounů, které mají zlepšit schopnost sledovat situaci v terénu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ