Připoutejte se, jedeme z kopce. Jde o vše. Americké Superúterý se je tu. Dvacítka amerických států vybírá svého favorita pro druhé kolo volby prezidenta USA. První vítězství získal v republikánském táboře bývalý guvernér Mike Huckabee.
Huckabee podle televizní stanice CNN získal v Západní Virginii dvaapadesát procent hlasů a porazil o pět procent favorizovaného Mitta Romneyho. Poslední John McCain přesvědčil pouhé jedno procento voličů.
Romney si dlouhou dobu držel vedení v Charlestonu - hlavním městě státu. Nedokázal však celkově zvítězit. Všech osmnáct delegátů si tak připsal Huckabee.
Proč je Superútery tak důležité? Rozhoduje se o celé polovině delegátů, kteří pak na republikánském či demokratickém konventu odhlasují oficiálního prezidentského kandidáta své strany.
Nejnapínavějším úterním dramatem bude boj mezi demokraty Barackem Obamou a Hillary Clintonovou, nejsledovanějším státem Kalifornie. Se svými 36 miliony a pětinou demokratických delegátů (441 z 2025) je právě ona nejcennější kořistí.
Připoutejte se, jedeme z kopce
Ještě průzkumy z minulého týdne zde prorokovaly jasné vítězství bývalé první dámě, teď je ale situace podstatně jiná a statistici krčí rameny - výsledek je nepředvídatelný.
Afroamerickému senátorovi výrazně pomohla podpora klanu Kennedyových. Za Obamu se postavil bratr zavražděného JFK, senátor Edward Kennedy, přezdívaný Teddy. Je jednou z demokratických ikon a jeho slovo má velkou váhu. Stejně jako dcera JFK Caroline i on vidí v Obamovi pokračovatele odkazu svého bratra.
Ani Clintonovi se však nevzdávají. Hillary do poslední chvíle Kaliforňany přesvědčuje o svých zkušenostech. Obama si prý své ostruhy v boji proti republikánům na rozdíl od ní ještě nevysloužil. Její manžel Bill zase honem v regionu objel tři afroamerické kostely.
Koho milují Latinos
Místní obyvatelé jsou ale nevyzpytatelní. Početné menšiny - 36 procent Hispánců, 12 procent Asiatů a 7 procent Afroameričanů - zde dávají dohromady většinu. Právě „Latinos" představují mezi kalifornskými demokraty zhruba třetinu hlasů a o jejich podporu se tak usilovně bojuje.
Dosud ji měla Clintonová, mezi španělsky mluvící komunitou se totiž v dobrém vzpomíná na časy jejího muže Billa. Coby prezident sem zavítal celkem 70krát, jejich dcera Chelsea sem chodila na střední školu. Clintonová zde proto o víkendu apelovala na rodinné hodnoty a přesvědčovala, že právě ona na rozdíl od Obamy zajistí zdravotnické pojištění pro všechny.
Odkaz JFK má ale mezi kalifornskými Hispánci váhu snad ještě větší a podpora Kennedyových pro Hillaryina soka proto posílila jejich zájem i podporu.
Obama správně vycítil svou šanci a jen během posledních dnů utratil za místní volební spoty ve španělštině kolem čtyř milionů dolarů. „Naděje mě vedla tam, kde dnes stojím. S otcem z Keni a matkou z Kansasu - a s příběhem, který je možný jen ve Spojených státech," promlouvá v něm vemlouvavě.
Z republikánské kuchyně
V republikánském táboře se situace zdá být poklidnější. Ale jen navenek. Díky menším úspěchům při vybírání peněz na volební kampaň se kandidáti musí sice z hlediska reklamy trochu uskromnit, jejich nasazení ale není o nic menší. Za favorita je podle průzkumů považován John McCain, jeho rival Mitt Romney mu ale jde po krku.
V kalifornských primárkách mohou totiž volit jen registrovaní republikáni, v čemž kovaný konzervativec Romney vidí svou naději. McCaina obviňuje z přílišného liberalismu (u pravověrných republikánů jde takřka o nadávku, která znamená například podporu pro ilegální imigraci či pochyby o snižování daní).
Romney tak neomylně útočí na McCainovo slabé místo - přesvědčeným konzervativcům totiž bývalý veterán z Vietnamu díky svým středovým postojům v mnoha otázkách skutečně příliš po chuti není.
Tuto image se snaží napravit nový televizní spot, který pro něj vyrobil někdejší reklamní guru současného prezidenta Bushe, Mark McKinnon. McCain je v něm ukázán coby válečný zajatec, přítel Ronalda Reagana a stoupenec posílení amerických vojsk v Iráku. Jeho silnou kartou je také podpora kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera, který McCaina označil za skutečného hrdinu.
Schwarzeneggerova choť Maria Shriver, která také patří ke Kennedyovým, se ale postavila za Obamu. Stejně jako další ikona amerického showbyznysu - černošská moderátorka Oprah Winfrey.
Velká show a emoce zkrátka nesmí chybět - zejména v hollywoodské Kalifornii ne.
Foto: AP