Chilští horníci
První tři vyproštěné už propustili z nemocnice
15.10.2010 08:31
První tři z horníků vyproštěných po téměř sedmdesáti dnech ze zavaleného dolu San José na severu Chile byli ve čtvrtek večer propuštěni z nemocnice domů. Je mezi nimi i jediný Bolivijec ve skupině 33 zachráněných. Další a ještě větší skupina mužů by měla být z kliniky propuštěna během dneška.
Havíři opustili nemocnici ve městě Copiapó, kam byli postupně odvezeni všichni horníci, kteří byli vytaženi s pomocí speciální klece během úterka a středy z hloubky více než 600 metrů.
Trojici horníků odvezl z nemocnice mikrobus obklopený fotoreportéry a televizními štáby. Podle neoficiálních informací jsou propuštěnými bývalý voják Juan Illanes Palma, jediný cizinec ve skupině, Bolivijec Carlos Mamani, a dvanáctý muž na povrchu Edison Peňa.
"Nedoufal jsem, že se ještě vrátím," řekl Peňa před televizními kamerami na prahu svého domu. "Děkuji, že jste věřili, že jsme naživu," dodal. Zdůraznil, že zachránění horníci nejsou hvězdy, ale obyčejní lidé.
Ještě dnes by se měla opět se svými rodinami shledat další a větší skupina horníků, řekl zástupce ředitele nemocnice Jorge Montes.
Horníci byli v nemocnici podrobeni zdravotním prohlídkám. Kvůli rekordně dlouhému pobytu v podzemí mohli mít problémy například z přizpůsobením zraku na denní světlo, utrpět však mohla také pokožka, plíce a hlavně psychika. U většiny z nich však lékaři po vyproštění hovořili o až překvapivě dobrém zdravotním stavu.
"Nikdo neutrpěl šok," řekl jeden z lékařů. "Dobrý zdravotní stav, v němž se nacházejí, je pro lékařský tým překvapením," dodal zdroj. Jeden z mužů prý má "středně vážné problémy" s očima. Nejstarší ze skupiny, třiašedesátiletý Mario Gómez, bude brát antibiotika kvůli komplikacím na plicích. Údajně má zaprášené plíce, stejně jako Mario Sepúlveda, "mluvčí" celé party. Tři havíři byli operováni kvůli zánětu zubů a Gómez prý má zápal plic.
Filmový trhák?
Záchrannou operaci, jaká nemá v dějinách hornictví obdoby, sledoval v přímém přenosu celý svět a 33 horníků se stalo národními hrdiny, kteří si musí zvykat na obrovský zájem médií.
Gratulace k úspěšné záchranné akci do Chile směřovaly z celého světa. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun operaci označil za "mimořádný triumf lidského génia a síly lidského ducha". Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová řekla, že akci sledovala v televizi. "Nemohla jsem se odtrhnout," přiznala. Úspěch záchranářů a výdrž havířů už ocenili také americký prezident Barack Obama, jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv nebo španělský premiér José Luis Zapatero.
O příběh se zajímá i Hollywood, kde producenti soupeří o získání práv k natáčení. Americký specializovaný časopis Broadcasting & Cable uvedl, že by si producentské společnosti takové látky mohli cenit na statisíce dolarů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.