Rekordní počet vražd. Na Mexiko dolehla válka s kartely

Zahraničí
22. 4. 2019 08:35
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Mexiko letos zaznamenalo nárůst počtu násilných trestných činů, v období od ledna do března se v zemi stalo 8493 vražd. Vyplývá to z oficiálních statistik, které zveřejnila agentura AFP. Jde o nárůst o 9,6 procenta oproti stejnému období loňského roku, uvedly úřady.

V loňském roce se přitom v Mexiku stalo vůbec nejvíce vražd od roku 1997, kdy úřady začaly vést příslušné statistiky. Zaznamenáno jich bylo přes 33 500. Rekordní čísla z letošního roku jsou v rozporu s tvrzením prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, že během jeho mandátu, který začal loni v prosinci, počet vražd nenarůstá, poznamenala AFP.

Mexiko se začalo potýkat s násilnostmi zejména poté, co vláda zahájila válku s brutálními drogovými kartely. Mnohdy se jí podařilo dopadnout jejich vůdce, což ovšem mělo za následek rozdrobení drogové scény a tím i stále zuřivější všestranně zničující boj o nadvládu.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Marco Ugarte

Další čtení

V Berlíně zachvátil požár výškový dům, podle hasičů je mnoho zraněných

Zahraničí
11. 2. 2026

V oblasti vojenských inovací se od Ukrajiny můžeme učit, řekla Kallasová

Zahraničí
11. 2. 2026

Lavrov: Rusko neporuší limity smlouvy Nový START, pokud tak neučiní USA

Zahraničí
11. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ