Byznys s Putinem
Republikán Paul: USA do Ukrajiny nic není. Sankce = válka
28.04.2014 18:12
Barack Obama kvůli krizi na Ukrajině dál roztáčí své ruské kolo sankcí, do jehož gondol více či méně ochotně usedají i členské země EU. Aktuální politika Bílého domu vůči Kremlu má však v samotných Spojených státech řadu prominentních odpůrců, mezi něž patří i významný republikánský politik Ronald "Ron" Paul. Své názory opět vyjádřil v rozhovoru pro britskou televizi Channel 4 News. Podle Paula jsou americké sankce vůči Rusku válečným aktem. USA by se podle něj neměly o Ukrajinu starat.
Ron Paul (79), který seděl jedenáct legislativních období v americkém Kongresu za stát Texas, je doma známým a uznávaným politikem. Bývalý lékař se dvakrát za Republikánskou stranu ucházel o úřad prezidenta USA, je považován za duchovního otce hnutí Tea Party a jednu z největších libertariánských ikon současnosti.
V zahraniční politice upřednostňuje neutralitu a nesouhlasí s preemptivním válečnictvím. Bývalý kongresman sám sebe označuje za ne-intervencionistu. Ke krizi kolem Ukrajiny se v uplynulých týdnech a měsících vyjadřoval opakovaně. Americe podle něj do Ukrajiny nic není a sankce šéfa Bílého domu proti Kremlu jsou prý zločinné.
Na otázku Krishnana Guru-Murthyho, moderátora Channel 4 News, co míní tím, že americké sankce proti Rusku jsou válečným aktem, Paul odpověděl: "Víte, jestliže dvě země vstoupí do války, jednou z prvních věcí, kterou udělají, je, že se snaží blokovat obchod..."
Představte si, pokračuje Paul, že by přišel někdo ze zámoří a řekl Spojeným státům, že už od nich nebude dovážet ropu. To teď dělají USA. Je to hodně závažné opatření. Není to ještě jako shazování bomb, ale je to symbol, že se válčí, když je blokován obchod. "Nemám rád sankce. Chci se řídit pravidly obchodu."
Vy byste prostě nechal Ukrajinu, ať si to s Rusem vyřídí sama, děj se co děj? zeptal se dále moderátor. Paul odvětil, že hovoří z perspektivy amerických daňových poplatníků. "To neslouží našim zájmům." Za poslední desetiletí už Američané vydali pět miliard dolarů ve snaze vybrat, určit politické vedení Ukrajiny a pak se účastnili svržení Janukovyčovy vlády... "Moc jsme se do toho zapletli."
Republikánský politik zopakoval svůj postoj, že zastává neintervencionistickou zahraniční politiku. "Není to naše věc, neslouží to ničím zájmům." Je to řekněme stejné, jako být zatažen do katastrofy na Blízkém východě, kde zemřelo mnoho lidí a utratilo se mnoho peněz, ještě stále trpíme důsledky války v Iráku a Afghánistánu.
"Nepotřebujeme další hrozbu, američtí daňoví poplatníci to nechtějí." Americká vláda si podle Paula hraje se sankcemi a hrozbami, snaží se vyvolávat konflikt, přičemž bychom si měli uvědomit, že USA mají v Rusku 500 miliard dolarů investic a Rusko investovalo 450 miliard dolarů na Západě. "Pro nás má velký smysl starat se o naše vlastní věci a nechat jiné, aby své problémy řešili sami."
Spíše vyhýbavě reagoval Paul na moderátorovu snahu konfrontovat jeho postoj k Ukrajině a Rusku s názory jeho syna Randalla "Randa" Paula, který se sedí v americkém Senátu za stát Kentucky a chce kandidovat na prezidenta. On naopak sankce proti Moskvě podporuje. Jeho otec si ovšem nemyslí, že je pro úplné sankce.
Paul dále řekl, že Spojené státy proti sobě nemají stavět Rusko a že existuje hodně amerických občanů, kteří už toho mají dost, mají plné zuby intervencí, válek a mrtvých. Amerika se má více angažovat, ale prostřednictvím obchodu, ne zasahováním do všech těch mezinárodních krizí. Izolovat Rusko Paul nechce.
Vážený republikán, který v zahraniční politice preferuje neutralitu a je pro obchodování se všemi (třeba s Kubou), pro Channel 4 News stejnými či podobnými slovy zopakoval to, co už na adresu aktuálního dění kolem Ukrajiny uvedl nedávno. Mimo jiné prohlásil, že americkou reakcí na referendum na Krymu o odtržení od Ukrajiny by mělo být: "No a?"
Proč by se měly USA snažit vztyčovat svou vlajku na kousíčku země někde tisíce mil daleko? napsal třeba v listu USA Today. Amerika by měla dát ruce pryč od rychle se odvíjejícího dění na Ukrajině.
Co bude mít americký daňový poplatník z toho, že byl nucen zaplatit intervenci USA na Ukrajině? ptá se Paul. Nic dobrého. Ukrajina je podle něj bankrotářský stát, jenž na přežití jednoho roku potřebuje deset miliard dolarů. A co budou mít z amerického intervenování Ukrajinci? Jejich demokracie v Kyjevě je podminována Američany podporovaným pučem, dodává Ron Paul.
1