Republikáni čekají na verdikt Floridy
29.01.2008 19:42
Největší naději i obavy cítí před dnešními floridskými primárkami Rudy Giuliani, bývalý starosta New Yorku. Právě zde se rozhodne, zda riskantní volební kampaní skutečně pohřbil své prezidentské šance, jak mu již několik dní prorokují domácí i světová média.
Rudy (kvůli svému cize znějícímu příjmení vystupuje ve volbách raději pod tímto domáckým jménem) totiž nasadil všechnu svou energii právě na Floridě.
Na rozdíl od svých soupeřů se rozhodl ignorovat státy, kde se dosud v rámci amerických primárek o budoucím prezidentském kandidátovi hlasovalo (Iowa, Wyoming, New Hampshire, Michigan, Nevada a Jižní Karolína).
Giuliani totiž věřil, že právě vítězství na Floridě mu zajistí masový úspěch během tzv. Superúterý, kdy 5. února hlasuje celkem 22 států, včetně „těžkých vah" jako jsou Kalifornie či New York.
Rudyho poslední šance
Momentální průzkumy pro něj ale příliš pozitivně nevyznívají. Díky předchozím vítězstvím a publicitě s nimi spojené nyní před bývalým newyorským starostou podle CNN vedou John McCain (29%) i Mitt Romney (28%).
Na samotné Floridě je nyní Giuliani s 15% až třetí a z pozice celostátního republikánského favorita jej sesadil McCain. Tento vietnamský veterán navíc vede i v Giulianiho domovském státě New Yorku.
Giulianimu nezbývá než doufat, že se podobně jako u Hillary Clintonové v New Hampshire nakonec předvolební prognózy ukáží jako chybné. Podle analytiků je ale pravděpodobnější fiasko a namísto "super" úterý spíš úterý "černé", které ho z boje definitivně vyřadí.
O Floridu se tak zřejmě mezi republikány poperou John McCain a Mitt Romney. V McCainův prospěch mluví to, že se mu podařilo zajistit si podporu floridského guvernéra Charlieho Crista (který se těší vysoké podpoře celých 60 procent Floriďanů) a Mela Martineze, floridského republikánského senátora kubánského původu.
McCain ve své kampani zdůrazňoval svou odbornost v bezpečnostních záležitostech, Romney zase staví na svém kreditu schopného byznysmena. Ekonomie se v poslední době stala jedním z hlavních volebních témat. Důvodem je hrozící recese, jíž se Američané obávají.
Pro McCaina by se mohla ale stát osudovou skutečnost, že na Floridě je hlasování vázané a nezávislí voliči se nemohou rozhodnout, pro kterou stranu hlasovat. Naopak tomu totiž bylo ve státech, kde tento arizonský senátor zatím vyhrál (New Hampshire a Jižní Karolína).
Hillary pod palmami
Demokraté dnešní hlasování bojkotují. Jde o trest za to, že Florida posunula zdejší hlasování na dřívější datum. Místní delegáti tak nebudou moci hlasovat na stranickém konventu v srpnu, kde se rozhodne o oficiálním kandidátovi strany. (Republikánská strana bude ze stejného důvodu moci vyslat jen poloviční počet delegátů).
Podobný postup již demokraté použili v Michiganu. V obou státech si přesto svou image nezapomněla utužit Hillary Clintonová. Na Floridu zavítala v rámci shromažďování peněz pro svou kampaň v neděli a usměvavě zde pózovala na palmovém pozadí.
Bývalá první dáma dobře ví, že Florida je natolik významná a sledovaná, že hlasování zde má svou váhu, i když se oficiálně nezapočítává. Hlas „slunečného státu" bude pro demokratického kandidáta klíčový v druhém kole prezidentských voleb v listopadu, a proto je lépe si zdejší obyvatele příliš neznepřátelit. Republikáni se bez Floridy do Bílého domu nedostali od roku 1924. Z demokratů zde má momentálně největší šance právě Clintonová, pomáhá jí silná podpora ženských voliček a newyorských penzistů.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.