Republikáni se připravují na <span>řež v Michiganu</span>

Zahraničí
15. 1. 2008 12:53
Romney si i s manželkou pojišťuje hlasy na výstavě aut v Detroitu.
Romney si i s manželkou pojišťuje hlasy na výstavě aut v Detroitu.

Republikánští kandidtáti Mit Romney (vlevo) a John McCain.Šance republikánských kandidátů Mitta Romneyho a Johna McCaina jsou v dnešních primárkách v americkém státě Michigan zcela vyrovnané. Demokratičtí kandidáti Michigan vynechávají a soustředí se na sobotní stranická shromáždění v Nevadě, kde se do velmi těsného vedení dostal Barack Obama před Hillary Clintonovou.

Podle ankety Zogbyho institutu arizonského senátora McCaina podporuje 27 procent dotázaných a Romneyho 26 procent. V rámci statistické chyby jde o remízu. Za nimi se v Michiganu drží s 15 procenty bývalý guvernér z Arkansasu Mike Huckabee.

Výsledky hlasování mají být známy ve středu nad ránem SEČ.

Romneyho šance

Romney potřebuje úspěch poté, co skončil až druhý v obou prvních soubojích o prezidentskou nominaci - v Iowě i New Hampshiru. Naopak z McCaina by se po případném úspěchu v Michiganu a po vítězství v New Hamsphiru stal evidentní favorit před nadcházejícími primárkami v Jižní Karolíně a především na lidnaté Floridě.

Romney v rámci kampaně zavítal i na výstavu automobilů do Detroitu.V Michiganu, který má se 7,4 procenty nejvyšší nezaměstnanost v USA, se republikánští kandidáti zaměřovali na ekonomiku.

McCain sliboval nižší daně a vytváření nových pracovních příležitostí, ale tvrdil, že ztracená místa v místním automobilovém průmyslu se v tomto odvětví již nevrátí zpět.

Romney ho označil za pesimistu a zdůraznil, že detroitským automobilkám pomůže uvolněním regulací a podporou výzkumu.

Demokratické dostaveníčko v Nevadě

V Michiganu budou hlasovat především republikáni, protože demokraté potrestali svou michiganskou organizaci za to, že posunula dopředu termín primárek ve snaze upoutat na stát pozornost. Na stranickém nominačním sjezdu tak nebude mít Michigan své delegáty a na kandidátce zůstala jen Clintonová, zatímco Obama a bývalý senátor John Edwards se zde o hlasy neucházejí.

Demokraté se soustřeďují na sobotní hlasování v Nevadě a dnes večer místního času se v Las Vegas střetnou v debatě. Podle v pondělí zveřejněného průzkumu nevadského listu The Reno Gazette-Journal má Obama podporu 32 procent demokratů ve státě, Clintonová 30 procent a Edwards 27 procent. Vzhledem ke statistické chybě jsou tak šance uchazečů zcela vyrovnané - na rozdíl od situace před měsícem, kdy tu jasně vedla Clintonová.

Rudy Giuliani se stále soustředí převážně na Floridu.Podobně vyrovnaná je v Nevadě situace i mezi republikány, kde vede McCain s 22 procenty před bývalým newyorským starostou Rudolphem Giulianim (18 procent), Huckabeem (16) a Romneym (15 procent). Nynější republikánský prezident George Bush se už po dvou funkčních obdobích nemůže o úřad ucházet.

V Michiganu je ještě nedávný republikánský favorit Giuliani daleko vzadu s podporou pouhých tří procent dotázaných. Giuliani záměrně vynechal hlasování v Iowě a New Hampshiru a kampaň nevede ani v Michiganu. Soustředí se na velké státy - především na Floridu a očekává, že ho tamější primárky 29. ledna opět vynesou do čela.

Nicméně se ukázalo, že ho ústup stranou pozornosti stál vedení v celostátních průzkumech a v pondělí další průzkum ukázal, že nevede ani na Floridě. Podle ankety univerzity Quinnipiac vede i na Floridě McCain, který byl ještě loni na podzim prakticky odepisován a docházely mu peníze na kampaň.

McCaina podporuje nyní 22 procent floridských republikánů, zatímco dlouho vedoucího Giulianiho 20 procent a Romneyho i Huckabeeho 19 procent.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ