Demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama a jeho poražená soupeřka Hillary Clintonová se chystají k okázalé usmiřovací akci. Ta má zahladit stopy po trhlinách, které na jednotě demokratů způsobil jejich takřka nesmiřitelný boj v primárkách. Republikáni se jim to ale rozhodně chystají pořádně osolit.
Chtějí využít jedovatých slin, které Clintonová kdysi naplivala na Obamu.
Obama a Clintonová chystají první fázi usmiřování při sbírání fondů do předvolební kampaně již ve čtvrtek ve Washingtonu a setkat se mají dále v pátek v městě s příznačným názvem Unity (Jednota) ve státě New Hampshire.
Spojenci republikánského kandidáta Johna McCaina si nechtějí nechat ujít příležitost přilít oleje do ohně připomínkou ostré kritiky, kterou Obamu svého času Clintonová častovala. Demokraté ostatně ani nikdy netajili obavy, že jedovaté šípy, jimiž senátorka svého soupeře otravovala, nakonec trvale poškodí toho, koho si nakonec vybrali za svého "šampiona". Proto je nyní role Clintonové při usmiřování podle nich zásadní, aby předvolební boj neodvanul šance na vítězství demokratického tábora.
Bývalá první dáma, její manžel, bývalý prezident Bill Clinton, a jejich stoupenci během primárek běžně zpochybňovali schopnost Obamy chovat se jako vůdce. Také kritizovali jeho projevy jako poměrně plytké navzdory jeho řečnickým schopnostem.
Tyto útoky senátorovým postavením otřásly, ale nakonec nebyly rozhodující. Otázkou nyní je, zda stejné špičky, tentokrát ve prospěch McCaina, přece jen nepadnou na úrodnou půdu před prezidentskými volbami v listopadu.
"Senátor McCain přinese do kampaně zkušenosti dlouhého života, já přinesu zkušenosti života a senátor Obama se předvede projevem, který učinil v roce 2002," řekla například Clintonová v březnu.
Její argumentaci již ochotně převzal republikánský tábor v čele s kandidátem, který neustále připomíná Obamovu nezkušenost a pokusí se z voleb udělat jakési referendum o tom, kdo z uchazečů o prezidentské křeslo je schopen zajistit bezpečnost země. V předchozích volbách v roce 2004 se to již podařilo současnému prezidentovi Georgi Bushovi v souboji s demokratem Johnem Kerrym.
Stále se pamatuje na videoklip namířený proti Obamovi během primárek, ve kterém zazvoní uprostřed noci telefon a doprovodný hlas se ptá: "Koho byste raději viděli v Oválné pracovně, pokud zazvoní ve tři hodiny ráno telefon a oznámí velkou krizi?"
"Kdyby Obama skutečně zvednul telefon ve 3:00 ráno, vsadím se, že jeho odpovědí by bylo, aby se zavolalo právníkům na ministerstvu spravedlnosti," přihodil si nedávno ironicky Randy Scheunemann, McCainův poradce pro zahraniční politiku.
McCain v květnu prohlásil, že Obama nezorganizoval jediné sezení o Afghánistánu, kde trpí mladí Američané. Převzal tím hlášku, kterou již o dva měsíce dříve pronesla Clintonová. Obamův tábor tehdy na to reagoval prohlášením, že senátor předsedá výboru pro evropské záležitosti.
Republikáni také útoky proti Obamovi házejí udici představitelům dělnických a řemeslnických profesí, kteří se stali páteří voličstva podporujícího v primárkách Clintonovou. Ti mohou totiž ovlivnit, do jakého tábora nakonec vstoupí voličsky důležité státy jako Ohio nebo Pensylvánie.
Foto: AP