Romney vyhrál v <span>rodném Michiganu</span>

Zahraničí
16. 1. 2008 07:30
Mitt Romney se svým osmnácti měsíčním vnukem po skončení primárek.
Mitt Romney se svým osmnácti měsíčním vnukem po skončení primárek.

Mitt Romney se svým osmnácti měsíčním vnukem po skončení primárek.Bývalý massachusettský guvernér Mitt Romney vyhrál v noci na středu se ziskem 39 procent hlasů republikánské primárky v americkém státě Michigan. Pro Romneyho, který se v Michiganu narodil a vyrostl, jde o významný úspěch ve stranickém souboji o nominaci do prezidentských voleb.

Zvítězil pouze při stranických shromážděních před deseti dny v nepříliš významném státě Wyoming. Cokoli méně než vítězství v Michiganu by podle analytiků mohlo být považováno za signál, že voliči odsouvají Romneyho na slepou kolej.

ČTĚTE TAKÉ: Nejbohatší kandidát je republikán Romney

Romney, který vložil do kampaně v Michiganu miliony dolarů od sponzorů i z vlastní kapsy, získal dnešním úspěchem významný impulz před nadcházejícími volbami v Nevadě, Jižní Karolíně a na Floridě a zejména před takzvaným superúterým 5. února, kdy budou stranické kandidáty vybírat voliči ve více než 20 amerických státech.

Romney slaví comeback

Romney si získal srdce michiganských voličů.Jako druhý se v Michiganu umístil se 30 procenty hlasů vítěz primárek v New Hampshiru, arizonský senátor John McCain. Třetí příčka s 16 procenty patří bývalému guvernéru Arkansasu Miku Huckabeemu, který nečekaně zvítězil nad Romneym na začátku volebního zápasu v Iowě. McCain i Huckabee po volbách prohlásili, že pokračují ve své kampani.

Demokratičtí kandidáti Michigan vynechali a soustředí se na sobotní stranická shromáždění v Nevadě, kde se do velmi těsného vedení dostal podle nejčerstvějších průzkumů senátor Barack Obama před bývalou první dámou, senátorkou Hillary Clintonovou. V Jižní Karolíně, kde budou demokraté volit týden nato, svádějí oba favorité souboj zejména o černošské voliče.

Od kampaně v Michiganu hlavní demokratičtí kandidáti ustoupili poté, kdy vedení Demokratické strany potrestalo michiganskou organizaci za uspořádání voleb v dřívějším termínu. Trestem je, že na stranický nominační sjezd nebude moci Michigan vyslat své delegáty.

Na hlasovacích lístcích chyběla jména Baracka Obamy a bývalého senátora Johna Edwardse. Za těchto okolností dostala nejvíce hlasů Hilary Clintonová, zbytek demokratických voličů odevzdal hlasovací lístek beze jména, jak jim doporučily štáby Obamy a Edwardse.

I když šlo pro demokraty de facto o symbolickou volbu, k urnám přišlo impozantní množství voličů. Pro Clintonovu hlasovalo 312 tisíc obyvatel Michiganu, zatímco pro Romneyho 334 tisíc lidí. K volbám přišlo přes půl milionu michiganských demokratů a potvrdili tak celostátní trend ukazující na to, že demokraté jsou odhodláni volit ve velkém množství a ukončit vládu republikánů v Bílém domě. Disciplinovanějšími voliči jsou přitom tradičně spíše republikáni.

Republikáni stále bez jasného favorita

Vítězstvím v desetimilionovém Michiganu, osmém nejlidnatějším státě USA, se Romneymu podařilo postavit se do cesty stále úspěšnějšímu McCainovi a upevnit si tak místo mezi nejvážnějšími uchazeči o republikánskou nominaci.

John McCain má podporu své ženy, Michigan ale nepřesvědčil.Do této skupiny patří ještě McCain, Huckabee a bývalý newyorský starosta Rudolph Giuliani, který ovšem v primárkách zatím nebodoval a postupně ztrácí podporu i v celostátních průzkumech. Giuliani se zaměřuje na velké státy, v nejbližší době především na lidnatou Floridu.

V preferencích mezi republikánskými voliči nyní vede na celostátní úrovni McCain následován Huckabeem. Giuliani, který stál dlouhodobě v jejich čele, se propadl na třetí až čtvrté místo, které sdílí s Romneym.

I po volbách v Michiganu tak republikáni zůstávají bez jasného favorita. Tuto skutečnost podtrhují poznatky z průzkumů, že tři čtvrtiny republikánských voličů stále nejsou jednoznačně rozhodnuté, komu dají v primárkách přednost.

Michigan volil "ekonomický optimismus"

Tématem republikánské kampaně v Michiganu, který má se 7,4 procenta nejvyšší nezaměstnanost ve Spojených státech, byla především budoucnost automobilového průmyslu. Kandidáti vesměs slibovali pomoc při tvorbě nových pracovních míst a snižování daní, i když McCain na rozdíl od Romneyho připouštěl, že automobilky už více pracovních příležitostí nabídnout nemohou a že dělníci se musejí přeškolit na modernější obory.

Romney, který stavěl kampaň částečně na tom, že v Michiganu byl jeho otec významným představitelem automobilového průmyslu a v 60. letech guvernérem, vyzýval k optimismu a sliboval, že automobilkám by jako prezident pomohl uvolněním regulací a podporou výzkumu. Opakoval výhrady vůči McCainovi, který je podle něho představitelem současného Washingtonu, do něhož je prý třeba vnést změnu.

Zatímco Romney se zaměřil především na lokální problematiku, McCain podle analytiků vystupoval v kampani s větším nadhledem a věnoval se i jiným tématům, včetně ekologie a výroby alternativních paliv.

Z tohoto pohledu by státnické vystupování McCaina mohlo zaujmout i voliče mimo Michigan a naznačovat, že jako prezident by se dokázal povznést nad prosazování místních zájmů.

Z průzkumů u volebních místností vyplývá, že Romneyho volilo tradiční jádro republikánů, zatímco McCain získal na svou stranu umírněnější straníky a nezávislé voliče. Huckabee, který stavěl své dosavadní úspěchy na podpoře konzervativních křesťanů, se tentokrát o jejich přízeň zřejmě dělil s Romneym.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ