Ropa už do Mexického zálivu nevytéká. <span>Vrt ucpalo bahno</span>

Zahraničí
28. 5. 2010 14:16
Poškozené potrubí pod mořskou hladinou.
Poškozené potrubí pod mořskou hladinou.

Poškozené potrubí pod mořskou hladinou.Z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu přestala unikat ropa. Během dalších 12 až 18 hodin se ukáže, jestli byl proud unikající ropy zastaven natrvalo. Velitel americké pobřežní stráže Thad Allen to podle řekl v pořadu Good Morning America stanice ABC. O ucpání ventilu vrtu speciálním bahnem se od středy snaží společnost BP.

Šéf firmy BP Tony Hayward řekl ve stejném pořadu, že práce na uzavření vrtu "jde velmi dobře podle plánu". Podle něj se do systému pumpují vedle bahna i další substance.

ČTĚTE TAKÉ: Těžaři z BP začali ucpávat ropný vrt v Mexickém zálivu 
                        Přes Obamův zákaz úřady v USA nadále povolují těžbu

Podle informací odborníků z americké geologické služby USGS zveřejněných ve čtvrtek unikaly z poškozeného vrtu do moře denně tři miliony litrů ropy. Společnost BP uváděla hodnotu téměř čtyřikrát nižší, a sice 800 tisíc litrů.

Louisianu, jejíž pobřeží ropa poškodila, dnes navštíví americký prezident Barack Obama. Ten ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že přijímá přímou odpovědnost za vyřešení krizové situace.

Ekologickou katastrofu způsobil výbuch plošiny Deepwater Horizon koncem dubna.

grafika.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ