Viktor Michajlov, bývalý dlouholetý ruský ministr jaderné energetiky a veterán sovětské fyziky, ví přesně, jak zastavit únik ropy společnosti British Petroleum v Mexickém zálivu. "Jadernou explozí nad únikem," říká hlasem skřípajícím po desetiletích neustálého kouření. "Nevím, nač BP čeká. Mrhají časem. Jenom zhruba deset kilotun jaderné kapacity a problém bude vyřešen," cituje ho agentura Reuters.
Jaderný výbuch jako náprava poškozeného vrtu se už po celé týdny přetřásá na internetu a občas se objeví v některém z komentářů nebo úvodníků. Washington tento nápad opakovaně odmítl a vedení BP také tvrdí, že o výbuchu neuvažuje - ať už jaderném nebo jiném. Ale jak selhávají další ze série pokusů ucpat vrt, z nějž denně do Mexického zálivu prýští 60 tisíc barelů ropy, návrhy na extrémní řešení se nevytrácejí.
ČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Deset nejhorších ekologických katastrof
Indie závidí Američanům reakci vlády na ropnou skvrnu
Některým připadá odpálení problému jako nejlogičtější řešení na světě. Michajlov za sebou má výjimečnou kariéru na jaderném poli, v jejímž rámci pomáhal zakončit program Sovětského svazu, který využíval jaderné výbuchy k uzavření úniků zemního plynu.
Všeobecně je proti jaderným výbuchům, ale o podvodní explozi v Mexickém zálivu tvrdí, že by nebyla škodlivá a nestála by víc než deset milionů dolarů. To srovnává s 2,35 miliardy dolarů, které BP zatím vyplatila za očistu a náhrady. "Tato možnost za to stojí," říká.
A nehlasují pro ni jen sovětští vědátoři. Milo Nordyke, jeden z těch, kdo se v 60. a 70. letech v USA podíleli na výzkumu mírového využití jaderné energie, nyní tvrdí, že jaderná exploze je logickým posledním řešením pro BP i americkou vládu. Matthew Simmons, bývalý energetický poradce amerického prezidenta George Bushe a zakladatel energetické investiční a bankovní firmy Simmons & Company International, je dalším, kdo volá po jaderném řešení.
Dokonce i bývalý americký prezident Bill Clinton vyjádřil podporu myšlence exploze, která by zastavila příliv ropy, i když by použil spíš konvenční výbušniny než jaderné. "Dokud nepošleme tam dolů vojenské námořnictvo, aby odpálilo vrt a zakrylo únik haldami a haldami a haldami kamenů a sutě, což se může stát nezbytným..., dokud tohle neuděláme, pak jsme závislí na technické expertize lidí z BP," prohlásil Clinton koncem června na globálním fóru v Jihoafrické republice.
Clinton se chytil myšlenky navržené v červnu Christopherem Brownfieldem, druhým důstojníkem na jaderné ponorce, který se nyní věnuje jadernému výzkumu na Columbijské univerzitě. A je také jedním z řady vědců, jejichž teorie nespoléhají na jaderné bomby - byť si s tímto nápadem nějakou chvíli pohrával -, ale na konvenční výbušniny, které by vrt nechaly zhroutit do sebe, a pokud by ho úplně neucpaly rozdrceným podložím, alespoň by unikající ropu dostaly pod kontrolu. "Je to něco jako šlápnout na zahradní hadici," vysvětluje Brownfield. "Proud to úplně nezastaví, ale podstatně ho to zredukuje."
Foto: ČTK/AP