Vrchní velitel amerického vojenského letectva v Tichomoří hovoří o drastickém zvýšení počtu ruských výzvědných letů v regionu od začátku krize na Ukrajině. Ruské letouny byly častěji spatřeny také před pobřežím Kalifornie, uvedl generál Herbert J. "Hawk" Carlisle.
Aktuální sledování činnosti Rusů v asijsko-pacifické oblasti dělá Američanům starosti.
Podle Carlisleho byly ruské stroje pozorovány v uplynulých týdnech před pobřežím Kalifornie a kolem ostrova Guam v souostroví Mariany, kde mají letecké a námořní síly USA od konce 2. světové války důležitou a stále se rozšiřující základnu.
Drasticky podle generála zesílily také patroly letadel dlouhého doletu nad Japonskem a Koreou. Mimo to Američané v oblasti zaznamenaly vyšší aktivitu ruských vojenských lodí.
Carlisle se domnívá, že důvody této skutečnosti jsou prestižní a praktické. "Dělají to, aby nám předvedli, že to umějí, a aby sbírali informace. Jako motiv misí ruských letounů jmenoval generál ukrajinskou krizi.
Během své řeči v Centru pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) ve Washingtonu ukázal Carlisle snímek amerického stíhacího letounu F-15, který zachytil ruského "Medvěda" nad Guamem. Bear (Medvěd) je kódové označení NATO pro bombardér Tu-95, který pochází ještě z dob studené války.
Jde asi o nejúspěšnější sovětský bombardér, jenž zůstává dodnes ve službě v četných variantách a konfiguracích. Nikde jinde nepostavily obdobný typ letadla, jež má turbovrtulové motory a které umožňuje nezvykle dlouhý operační dolet při rychlostech jen o málo nižších než srovnatelné bombardéry s proudovým pohonem.
Podle generála je to, co se děje na Ukrajině a Krymu, pro USA výzva. Totéž platí pro asijskou-pacifický prostor a Evropu.
Další podrobnosti k věci Carlisle nesdělil. Pentagon, americké letectvo a marína se k témuž zatím také nevyjádřily. Viceprezident CSIS Mike Gren zdůraznil, že frekvence zmiňovaných případů je vysoká a že to připomíná časy studené války.