Ruský medvěd hladoví po technologiích
25.06.2010 19:30
Hello everyone! I'm on Twitter, and this is my first tweet... To byla první (historická) věta, kterou ruský prezident Dmitrij Medveděv poslal do světa na sociální síti Twitter. Účet si šéf Kremlu pořídil přímo v kalifornském ústředí této služby.
Podle vtipné poznámky Baracka Obamy tak spolu nyní mohou oba prezidenti komunikovat i touto cestou, a nemusejí se tak už spoléhat jen na pověstnou červenou krizovou telefonní linku.
Že Medveděv zahájil svou třídenní návštěvu USA právě v Silicon Valley, hájemství bývalého Terminátora a kalifornského guvernéra Arnolda Schwarzeneggera, nebylo vůbec náhodné. Ruský prezident se nijak netají tím, že v zahraničí usilovně hledá zdroje pro inovaci a technologické investice pro svou zemi, jež mají podpořit velkolepý plán Kremlu na modernizaci Ruska.
Kam jinam v USA nejprve zamířit než právě do proslulého počítačového střediska v Silicon Valley. Medveděv by chtěl, aby podobné centrum vzniklo i v jeho vlasti. Skolkovo u Moskvy ale nemá být přesnou kopií amerického vzoru, fantaskní cíle si Kreml neklade.
I nedávný summit EU-Rusko v Rostovu na Donu byl pro hostitele další významnou příležitostí, jak získat Brusel pro modernizaci Ruska. Ne náhodou nahradilo po vypršení smlouvy o partnerství mezi Ruskem a EU roku 2007 "Partnerství pro modernizaci". Jeho hmatatelné výsledky jsou ale k nelibosti Rusů zatím spíše skrovné.
Jak ale zdůrazňují američtí komentátoři, rozvoj americko-ruských ekonomických vztahů bude pro obě země svým způsobem větším oříškem než jejich snahy domluvit se na snižování jaderných arzenálů anebo na přístupu k Afghánistánu či Iráku.
Zvláště obtížná výzva to bude pro samotné Rusko, neboť od něj bude vyžadovat skutečné reformy - ne jen obvyklé proklamace. K tomu patří budování důvěryhodné a spravedlivé justice, drastická redukce úplatkářství a vyděračských praktik, zkrátka vytvoření bezpečného podnikatelského prostředí.
Že je od těchto předpokladů Rusko ještě stále hodně vzdáleno, dosvědčuje i skutečnost, že většina Rusů doma vůbec neinvestuje. Zhruba osmdesát procent investic v Rusku pochází od ruské vlády.
Rusko po rozpadu Sovětského svazu zůstává molochem, který žije hlavně z prodejů energie - plynu a ropy. "V Rusku máme peníze, v řadě případů hodně peněz. Ale nemáme Silicon Valley. Proto by tyto peníze měly být utraceny správně. Měly by se dostat do správných rukou a měla by existovat korektní pravidla," řekl Medveděv při vystoupení na Stanfordské univerzitě, na poslední zastávce své návštěvy Kalifornie.
Při vystoupení před americkými studenty vyjmenoval deset bodů, s jejichž pomocí vykročí Rusko na cestu k úspěchu. Patří k nim reforma vzdělávacího a zdravotního systému, vytvoření důvěryhodnějšího soudního systému a silnějšího finančního systému.
Pro americké společnosti je ruský trh každopádně lákavý. Zdaleka ne všechny jsou ale ochotny jít do zmíněného nejistého prostředí. Na Medveděvovo vábení už však kladně reagovaly mimo jiné Cisco, Boeing nebo Intel.
List The New York Times ale upozorňuje, že o lepší ekonomické vztahy s Moskvou se od konce studené války snažil každý americký prezident. Úspěchy ale zaznamenali jen omezené. V loňském roce představovala obchodní výměna mezi USA a Ruskem jen 24 miliard dolarů.
Šlo sice o dvojnásobek proti době před dvěma roky, stále to ale byl jen zlomek obchodní výměny s Čínou, a dokonce i méně, než činí výměna s Brazílií nebo s Jižní Koreou.
Po setkání Medveděva a Obamy šéf Bílého domu prohlásil, že Spojené státy silně podpoří vstup Ruska do Světové obchodní federace (WTO). Uvedl, že obě země se dohodly na širší ekonomické spolupráci. Rusko například koupí 50 letadel Boeing 737, což Američanům zajistí 44 tisíc nových pracovních míst.
Americkým společnostem také výrazně pomůže ukončení sporu ohledně drůbeže. Moskva dosud její dovoz odmítala kvůli obavám o zdraví Rusů. Vadilo jí, že se v USA drůbeží maso ošetřuje chlorem.
List The New York Times ale připomíná, že o lepší ekonomické vztahy s Moskvou se od konce studené války snažil každý americký prezident. Úspěchy ale zaznamenali jen omezené. V loňském roce představovala obchodní výměna mezi USA a Ruskem jen 24 miliard dolarů.
Šlo sice o dvojnásobek proti době před dvěma roky, stále to ale byl jen zlomek obchodní výměny s Čínou, a dokonce i méně, než činí výměna s Brazílií nebo s Jižní Koreou.
Foto: archiv Kremlu
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.