Hillary Clintonová a Barack Obama se předhánějí, kdo se usilovněji modlí a je lepší křesťan. V sázce je přízeň katolických voličů: v klání o Bílý dům jsou žádanou kořistí. V době americké návštěvy papeže Benedikta XVI. a pár dní před důležitými primárkami v katolické Pensylvánii se zápas o jejich hlasy stupňuje.
Katolíků je ve Spojených státech 70 milionů. O jejich podporu se se střídavými úspěchy ucházejí demokraté i republikáni. Jde však o vnitřně různorodou skupinu a odhadnout její preference není snadné.
Během prezidentských voleb v roce 2004 se jich většina přiklonila na stranu prezidenta Bushe, metodisty, a pomohla mu vyhrát volby. Katolík John Kerry ztratil podporu Vatikánu a vlivných domácích kardinálů kvůli své podpoře potratů.
S legalizací interrupcí souhlasí i oba letošní demokratičtí kandidáti. Katolické voliče se proto snaží nalákat na ostatní témata, v nichž jsou se Svatým stolcem zajedno.
Aby působili dostatečně přesvědčivě, najali si Obama i Clintonová zvláštní specialisty pro komunikaci s katolickou komunitou.
Punc správných křesťanů mělo demokratickým uchazečům dodat vystoupení na privátní katolické škole v Pensylvánii, konané uplynulou neděli. Televizně přenášená akce dostala příhodný název Fórum soucitu (Compassion Forum).
Oba kandidáti osvětlovali témata kampaně v kontextu své víry.
Newyorská senátorka se mimo jiné svěřila, že ji fascinuje biblická královna Ester a pochválila Vatikán za jeho nulový podíl na globálním oteplování.
Obama zase zmínil, jak svým dětem vypráví příběh o stvoření světa a že jeho první škola byla katolická. Více času jej však stálo vysvětlování dřívějšího výroku o zatrpklých pensylvánských voličích, kteří se z frustrace uchylují ke zbraním či náboženství. Hillary Clintonové vytkl, že jeho slova dezinterpretovala, aby je mohla použít proti němu. „Na mých slovech není nic špatného", bránil se Obama. „Je přirozené, že náboženství slouží jako záštita a základna, když se nám v ostatních věcech nedaří."
Oba demokratičtí soupeři se ale shodli, že jim víra slouží jako návod v jejich jednání. V návalu lásky k bližnímu pochválili dokonce i současného prezidenta George Bushe - za jeho iniciativu v boji proti AIDS.
Mezi katolíky se zatím lépe daří bývalé první dámě, navazuje tak na tradici svého manžela Billa. Obama se snaží její náskok dotáhnout s pomocí podpory pensylvánského senátora Boba Casey Jr., zavilého odpůrce potratů.
Političtí analytici se shodují, že hlas katolických Pensylvánců bude důležitým testem před druhým kolem voleb, v nichž se demokratický kandidát utká s republikánem Johnem McCainem. Navzdory podpoře války v Iráku se zatím zdá, že právě on je favoritem většiny katolíků i samotného Vatikánu.
Nynější papežova návštěva zatím nedává důvod tento názor měnit.
Foto: AP, Profimedia