Sáhodlouhá debata amerického Senátu o Iráku trvá
18.07.2007 10:49
Americký Senát pokračuje v maratonské debatě o válce v Iráku a míří k rozhodujícímu hlasování, které má proběhnout dnes odpoledne našeho času. I kdyby návrh demokratů prošel, bude zřejmě vetován prezidentem Bushem.
Ojedinělá celodenní debata, která začala v úterý ráno, se točí okolo vzrůstající opozice v americkém Kongresu k válce v Iráku, kterou již většina Američanů nepodporuje.
Demokratická strana je však stále více frustrována faktem, že se může snažit sebevíc, ale stažení bojových jednotek z Iráku prosadit nemůže .
Republikáni používají všemožné procedurální překážky a zdá se, že i nyní uspějí a zastaví demokratický návrh podporovaný jejich většinou v Senátu. I kdyby návrh na stažení jednotek z Iráku k 30. dubnu 2008 Kongresem prošel, téměř jistě bude čelit prezidentskému vetu George Bushe.
K přehlasování veta by demokraté potřebovali získat dvoutřetinovou většinu v obou komorách Kongresu, a to se jim s největší pravděpodobností nepodaří.
Republikáni odsoudili zdlouhavou debatu s tím, že je to jen úlitba voličům, kteří kritizují Demokratickou stranu, protože neplní slib z volební kampaně, kde slibovala stažení jednotek.
Ve vzrušené výměně názorů demokraté poznamenali, že letos, v pátém roce války, se počet zabitých vojáků vyšplhal na
„Americký lid se probudil dříve než Senát a chce tuhle noční můru ukončit. Americký lid ví, že nastal čas stáhnout se zodpovědně z Iráku,“ řekl podle agentury Reuters demokrat z New Jersey Robert Mendez.
Republikáni namítají, že stažení jednotek by povzbudilo teroristy a zvýšilo nebezpečí útoku na Spojené státy. USA prý mají také povinnost dokončit poslání v Iráku.
„Co bude dál, to je otázka, kterou bychom se měli zabývat. Jaké budou důsledky nedodržení morální povinnosti uklidit nepořádek, který jsme pomohli vytvořit? Můžete říkat, že takovou povinnost nemáme, ale my ji máme,“ cituje agentura republikána z Oklahomy Toma Coburna.
Nejdůležitější hlasování o uzavření a předání zákona je naplánováno na třetí hodinu odpoledne středoevropského času. Demokraté kontrolují Senát v poměru 51:49, ale nebudou zřejmě schopni zákon protlačit, protože republikáni použili pravidlo, kdy je potřeba k schválení legislativního návrhu šedesáti hlasů.
Na fotografii: Vůdce demokratické většiny v Senátu Harry Reid hovoří o nutnosti stažení vojsk z Iráku, 17. červenec 2007
FOTO: REUTERS
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.