Schválena mešita u místa vraždění islamisty v USA
04.08.2010 21:10
Odpůrci považují celou věc za nechutnost a provokaci, mnozí politici ji ale podporují. Vzniku velké mešity, respektive islámského kulturního a náboženského centra jen kousek od místa teroru 11. září 2001 na Ground Zero v New Yorku, už oficiálně nestojí nic v cestě.
Sporné stavbě dal nyní zelenou newyorský památkový úřad, který současně schválil stržení 155 let starého bloku budov, na jehož místě má islámské středisko vyrůst. V přímém sousedství stály budovy Světového obchodního centra (WTC), které se před deseti lety zhroutily poté, co do nich narazila dvě letadla unesená muslimskými teroristy, hlavně ze Saúdské Arábie.
V troskách mrakodrapů zahynuly téměř tři tisíce lidí.
ČTĚTE TAKÉ: New York odškodní záchranáře z Ground Zero
Vyroste na Ground Zero mešita? Projekt budí emoce
Náboženská válka o Ameriku
V třinácti až patnáctipatrové budově ze skla a oceli na Park Place 45 má být i divadlo s 500 místy, bazén a hala na košíkovou. Srdcem projektu je velká mešita. Nic srovnatelného neexistuje, tvrdí realizátoři projektu z Cordoba Initiative.
V mešitě se mají každý pátek scházet k modlitbě až dva tisíce mohamedánů.
Projekt podporují newyorský starosta Michael Bloomberg a další vysoce postavení zástupci města, podle nichž má přispět k lepšímu vzájemnému pochopení Západu a muslimského světa.
Postavit mešitu vedle hrobu tří tisíc lidí zavražděných muslimy považuje ale mnoho Američanů za nechutné a netaktní. Odpůrci projektu hovoří o "citadele islamismu", "úderu do tváře obětí a jejich blízkých" nebo o "památníku teroristům".
"Když se mě ptáte, tak je to náboženství nenávisti," řekl listu Daily News newyorský hasič Jim Riches, jehož syn, rovněž hasič, ve Světovém obchodním centru zahynul. "Nezapomeňte, jak 11. září tancovali radostí ve všech zemích Blízkého východu. Myslím, že jsme na to zapomněli, ale měli bychom si to pamatovat," dodal.
Proti mešitě se vyslovila i bývalá aljašská guvernérka a neúspěšná kandidátka na viceprezidentku USA Sarah Palinová. Na Twitteru napsala: "Mírumilovní muslimové, prosím, pochopte, že mešita na Ground Zero je zbytečná provokace. Bodá do srdcí. Prosím, vezměte své plány ve jménu zahojení ran zpět."
Řada příbuzných obětí je ale ve svých nesouhlasných vyjádřeních ohledně mešity opatrná. Zastánci mešity totiž spílají jejím odpůrcům do rasistů. Sally Regenhardová, jejíž syn jako požárník zahynul ve WTC, listu New York Times řekla: "Okamžitě lidem předhazují, že jsou rasisté nebo protimuslimští. Přitom je to jen otázka smyslu pro takt."
Nedůvěru vzbuzuje už samo jméno projektu: Cordoba House. V andaluské Córdobě žili vedle sebe povětšinou v míru po jejím dobytí Maury roku 711 muslimové, křesťané i židé. Córdoba je však též symbolem muslimské expanze hluboko na území Západu. Teprve ve 13. století dobyli křesťané oblast zpět.
Kdo stojí za realizátory islámského centra s mešitou, je záhadné. Hovoří se o saúdských financiérech, vždyť projekt má přijít na zhruba 100 milionů dolarů.
Roku 1997 založená Americká společnost pro muslimský pokrok, v jejímž čele stojí imám Abdal Faisal Raúf a jeho manželka, disponuje podle zveřejněného finančního přehledu jen méně než milionem dolarů. Před šesti lety ustavená Cordoba Initiative měla roku 2008 oficiálně majetek pouhých 20 tisíc dolarů. Chybí tedy ještě 99 milionů.
Cordoba Initiative sice dříve prohlašovala, že finančně se na stavbě obří mešity budou podílet i Ford Foundation a Rockefeller Brothers Fond, ale jejich zástupci to popřeli.
Foto: ČTK/AP, Wikipedia a www.profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.