Americký Senát zablokoval debatu o zákoně, jenž měl umožnit otevřenou službu homosexuálů v armádě. Pro takovou změnu se v minulosti vyslovil prezident Barack Obama. Proti další diskusi o zákonu ale byli kromě všech republikánů i někteří senátoři za jeho Demokratickou stranu. V současnosti v americké armádě platí pravidlo "neptej se a nemluv". Nelze se tak dotazovat na sexuální orientaci vojáků a armáda se musí zbavit každého, kdo se k homosexualitě otevřeně přihlásí.
Podle neoficiálních údajů už z tohoto důvodu odešlo z americké armády na 13 tisíc vojáků. Zastánci práv homosexuálů ale stále mají naději. Je možné, že se demokraté pokusí změnu zákazu, který platí už 17 let, znovu předložit ještě do konce letošního roku. Ustanovení mělo umožnit prezidentovi kontroverzní zákaz zrušit.
"Senát rozhodně musí naplánovat hlasování v prosinci, kdy chladnější hlavy a zdravý rozum spíše převáží, až bude po volbách do Kongresu," řekl Aubrey Sarvis z organizace, která poskytuje pomoc homosexuálům propuštěným z armády.
Za odvolání zákazu se v pondělí v Portlandu ve státu Maine zasazovala i populární zpěvačka Lady Gaga, jež patří k hlasitým advokátům homosexuální menšiny. Armáda by se podle ní měla zbavovat homofobů, a ne gayů. Její slova byla určena především republikánským senátorkám z tohoto státu Susan Collinsové a Olympii Snoweové, jejichž hlasy byly před hlasováním považovány za klíčové.
Ani Collinsová, která měla ve stočlenném Senátu poskytnout demokratům nezbytný šedesátý hlas k prosazení další debaty o zákonu, ale záměr nepodpořila. Změna byla obsažena v dodatku k zákonu o výdajích na obranu ve výši 726 miliard dolarů. Collinsové vadilo, že demokraté neumožnili o dodatcích normální debatu.
Kongres zákon o obranných výdajích schválil vždy v předchozích 48 letech, a je tak nejvýše pravděpodobné, že se k němu Senát po listopadových parlamentních volbách vrátí. Někteří zastánci práv homosexuálů se ale obávají, že příznivá politická situace pro prosazení konce zákazu dneškem minula.
Poměry v americké armádě ve vztahu k sexuální menšině nedávno označil za neústavní soud v jižní Kalifornii. Podle jeho výroku dosavadní praxe nezvyšuje bojovou připravenost armády, ale má naopak pro ozbrojené síly "odstrašující účinek".
Soudní proces byl považován za zatím nejvážnější test dosavadní armádní politiky. Někteří právníci ale verdikt soudu zpochybňují s tím, že kalifornský soud nemá právo vydávat rozhodnutí vztahující se na celou americkou unii.