Některá rozhodnutí administrativy bývalého amerického prezidenta George Bushe, jako byla invaze do Iráku či zacházení se zadrženými osobami, by měla prošetřit americká "komise pravdy". Její zřízení dnesnavrhl vlivný demokratický senátor Patrick Leahy.
Tato "komise pravdy" by podle Leahyho pomohla překonat propast, která rozděluje politické tábory, a zabránila by zneužívání moci v budoucnosti. Přirovnal ji například ke komisi, která v minulosti v Jihoafrické republice prošetřovala období apartheidu.
"Potřebujeme dospět ke společnému pochopení chyb z nedávné minulosti," uvedl Leahy. "Spíše než odplatu potřebujeme objektivní prošetření toho, co se skutečně stalo," dodal senátor.
Některým členům Republikánské strany a zástupcům zpravodajských služeb se myšlenka vyšetřování některých kroků Bushovy administrativy nezamlouvá, protože by podle nich narušila boj s terorismem nebo jeho podporu.
Leahy ještě se svým návrhem neoslovil administrativu prezidenta Baracka Obamy ani Kongres, kde mají převahu demokraté. Nicméně navrhuje, že v "komisi pravdy" by mohli zasednout zástupci Kongresu i Bílého domu.
Na stůl by se jí podle něho měl dostat případ odvolání několika prokurátorů, kterým se prý Bílý dům pod Bushovým vedením snažil ovlivnit volby, pravidla zacházení s lidmi podezřelými z terorismu a válka v Iráku.
"Američanům bylo napovídáno tolik lží," řekl Leahy o americké invazi do Iráku. Bývalý prezident George Bush připustil, že zprávy zpravodajských služeb týkající se iráckého zbrojního programu byly chybné, ale o válce v Iráku prý nikdy veřejnosti nelhal.
Foto: AP, Senát USA a Graphic News