Plánovaná výstavba ropovodu u rezervace indiánského kmene Siouxů v Severní Dakotě vyvolává již několik měsíců sílící protesty, které během podzimu podpořilo několik celebrit, jako rockeři Dave Matthews nebo Neil Young nebo senátor Bernie Sanders. Nyní se přidávají tisíce válečných veteránů. Ropovod podle Siouxů narušuje jejich posvátná území a ohrožuje zdroje pitné vody.
Ropovod Dakota Access za 3,8 miliardy dolarů (96 miliard korun) má spojit ropná pole Severní Dakoty s rafineriemi ve státě Illinois. Skoro 1200 kilometrů dlouhý projekt je téměř dokončen, zbývá pouze úsek, který křižuje zdroje pitné vody zásobující siouxskou rezervaci Standing Rock. Jeho dokončení podpořil budoucí americký prezident Donald Trump, mluvčí jeho kampaně současně uvedl, že Trump podporuje poklidné protesty. Trump vlastní nevelký počet akcií společnosti Energy Transfer Partners, která projekt realizuje.
Původně mělo potrubí vést severně od Bismarcku, hlavního města Severní Dakoty. Server The Bismarck Tribune v srpnu citoval federální dokumenty, podle kterých z počátečního záměru sešlo částečně kvůli obavám o kvalitu pitné vody v nedaleké metropoli. Ředitel firmy Energy Transfer Partners Kelcy Warren nedávno ujistil veřejnost, že jde o "velmi bezpečnou" záležitost.
Nakonec byla schválena varianta stavby pod nádrží Oahe na řece Missouri, což je posvátné místo a zdroj pitné vody kmene Siouxů z rezervace Standing Rock. První protest v okolí nádrže byl již v dubnu, kdy na místo dorazily dvě stovky Siouxů na koních. V létě zde pak vyrostl tábor demonstrantů, který dosahuje až tří tisíc osob. "Osud mě sem přivedl. Jsme odhodlaní," řekl jeden z jeho obyvatel, dvaačtyřicetiletý Joshua Tree z Los Angeles.
Aktivisté v protestech pokračují i navzdory drsnému počasí. Jejich tábor se momentálně nachází pod vrstvou sněhu a teploty zde mají příští týden klesnout až k -16 stupňům Celsia. I to přimělo americké veterány vytvořit na Facebooku skupinu Standing for Standing Rock (Stojíme za Standing Rock), jejímž cílem je chránit protestující.
"Vypadá to tam jako v bojové zóně," řekla americké rozhlasové stanici NPR Angie Secrestová, bývalá armádní zdravotnice, která míří do tábora Oceti Sakowin z domovské Oklahomy. Státní i místní bezpečnostní složky proti demonstrantům použili slzný plyn či vodní děla při teplotách pod bodem mrazu. "Samozřejmě je tady riziko podchlazení, takže bereme termoizolační fólie. Také chceme předejít šokovým stavům," dodává Secrestová.
Na místě je již kolem 2100 veteránů a příjezd několika set dalších se čeká během víkendu. Podpořit demonstranty by mohlo celkem až 3500 veteránů. Veteráni chtějí vytvořit bariéru mezi protestujícími a bezpečnostními složkami. Představitelé kmene vyzvali veterány, aby se vyhýbali konfrontaci s úřady a nenechali se zatknout. Několikaměsíční protesty přinesly řadu vypjatých okamžiků. Hořelo zde stavební vybavení, proti aktivistům zasahovali psi i gumové projektily. Ke dnešnímu dni bylo během protestů zatčeno 564 osob.
Guvernér Severní Dakoty Jack Dalrymple ve středu uvedl, že změna trasy ropovodu "zřejmě není proveditelná". Bude se však prý snažit o nápravu vztahů s náčelníky Siouxů. Jeden z investorů ropovodu, banka Wells Fargo, oznámila, že se bude snažit do konce roku o setkání se staršími kmene, aby s nimi "probrala jejich obavy" kolem ropovodu. "Každý veterán odpřisáhl, že bude chránit ústavu před vnějšími i vnitřními nepřáteli," řekl Jade Emilio Snell, bývalý příslušník vojenského námořnictva, mezi jehož předky jsou původní obyvatelé Ameriky. "Jako veterán tam jdu chránit americký lid. Jako člověk s indiánským původem tam jdu vyjádřit nesouhlas s porušováním smluv," dodal v souvislosti s tím, že ropovod vede i přes území, které bylo v roce 1851 přisouzeno Siouxům, ale později jim bylo odebráno.
Konec protestů se tak zdá být v nedohlednu, přestože stavební práce na místě již začaly. Úřady v pondělí nařídily účastníkům vyklidit tábor, ale již ve středu oznámily, že dodržení příkazu nebudou vymáhat. Místní policie doufá, že protesty nakonec ukončí zima, a neplánuje je rozehnat za použití síly.