Drogová válka
Sílící mexická domobrana má nového spojence - učitele
12.04.2013 19:15
V Mexiku už šest let zuří drogová válka. Boje mezi vládou a kartely a kartely navzájem už stály život tisíce nevinných lidí. Mexičanům proto dochází trpělivost. V posledních měsících stále častěji zakládají místní domobrany. Ty teď získaly překvapivého spojence - učitele.
Skupina mužů v sombrérech a baseballových čepicích vyzbrojená útočnými puškami, brokovnicemi a mačetami přijíždí do města Tierra Colorada. Místní vyzývá, ať vyjdou z domů. "Jestli souhlasíte s existencí domobrany a chcete se k nám připojit nebo nás podpořit, udělejte krok dopředu," říká jim vůdce skupiny Esteban Ramos. Nejdřív je ticho. Po chvíli z davu vystoupí muž ve středním věku v červeném tričku. Pak se připojí další. Nakonec jich je devět a ostatní jim tleskají. Nová "jednotka" byla vytvořena.
Podobné skupiny na jihozápadě země v poslední době vznikají jako na běžícím páse. Lidé už státu nevěří a chtějí vzít spravedlnost do svých rukou. Když vláda minulý týden odhalila památník obětem války postavený z peněz zabavených kartelům, většina se bouřila. "Chceme větší bezpečnost, ne pomníky," říkali kritici.
Ve státě Guerrero mají milice už tisíce příslušníků. Kromě něj vznikly už nejméně v sedmi dalších státech, píše časopis Time. Jsou v nich farmáři, majitelé obchodů, taxikáři, prostě všichni. Provádějí kontroly na silnicích, hlídají ulice a pronásledují podezřelé. Pak je umisťují do improvizovaných věznic. Většinou je předají úřadům, některé ale rovnou zastřelí. Vztahy s policí a armádou jsou mírně řečeno "problematické".
Domobrana představuje v už tak komplikovaném konfliktu třetí válčící stranu. Teď navíc v Guerreru získala zajímavou posilu, když se k ní připojily radikální učitelské odbory. Ty protestují proti plánu reforem, které chce ve školství provést nový prezident Enrique Peña Nieto.
Měly by zásadně změnit systém, v němž mohla být učitelská místa údajně prodávána či děděna a v němž neexistoval žádný přehled o tom, kolik škol, učitelů a studentů v zemi vlastně je. Policie také v únoru zatkla předsedkyni učitelských odborů Elbu Esther Gordillovou, označovanou za nejmocnější Mexičanku.
Učitelé se v posledních týdnech uchylovaly mimo jiné k blokádám silnic. Například té mezi metropolí Mexikem a turistickým střediskem Acapulkem. V sobotu protestující rozehnaly stovky policistů. Plánované pobyty v Acapulku zrušili někteří turisté.
Spojení domobran s odboráři, kteří mají politické požadavky, vnímá mnoho pozorovatelů jako nebezpečné. Obávají se, že odborářské demonstrace mohou přejít v ozbrojené střety s bezpečnostními složkami. "Mohl by to být velice nepříjemný Molotovův koktejl," řekl předseda Poslanecké sněmovny Francisco Arroyo.
Členové milic ale tvrdí, že jen pomáhají zajišťovat bezpečnost. "Od chvíle, co jsme tady, opustilo mnoho zločinců město. Bojí se tady páchat zločiny. Za několik týdnů jsme dokázali to, co vojáci nezvládli za roky," říká vůdce jedné ze skupin Ramos
Všechno ovšem není tak růžové, v únoru milicionáři zabili ve městě Refugio muže, o kterém tvrdili, že byl dealer a začal na ně střílet. Jeho rodina ale taková obvinění odmítla. Cílem domobrany je navíc vytlačit překupníky do slumů Acapulka, které jsou už teď mimořádně nebezpečné.
Vláda Peñi Nieta se podle deníku Los Angeles Times snažila aktivitu domobrany v Guerreru a jinde dlouho zlehčovat. Tento týden ale prezident uvedl, že její zásahy jsou za hranicí zákona a uvedl, že vláda podnikne patřičné kroky. Od začátku drogové války v roce 2006 zahynulo v Mexiku podle odhadů 70 tisíc lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.