Skalpel změnil amerického elitního vojáka ve vojačku

Zahraničí
1. 8. 2013 17:45
Když se z chlapa stává ženská.
Když se z chlapa stává ženská.

Chris Beck strávil 20 let jako příslušník elitních jednotek amerického námořnictva známých pod názvem SEALs. Tento mnohokrát vyznamenaný voják armády Spojených států ale po celou dobu skrýval hluboké osobní tajemství - od raného dětství cítil, že je žena v mužském těle, napsal zpravodajský server BBC News.

Jako člen speciálních jednotek SEALs (SEa - moře, Air - vzduch a Land - země) žil v drsném, mužském, často násilném světě. Zúčastnil se tajných misí od Tichého oceánu po Blízký východ a bojoval poblíž Basry v irácké válce v roce 2003.

V únoru, více než rok po odchodu do výslužby, nahradil svou fotografii u svého profilu na serveru LinkedIn snímkem vysoké brunety v bílé blůze stojící s úsměvem před americkou vlajkou. K fotografii připojil komentář: "Rozhodl jsem se strhnout všechny své masky a ukázat světu svou novou identitu jako ženy." Z Chrise se stala Kristin.

Jedna z bývalých jednotek Kristiny Beckové, protiteroristický tým SEAL Team Six, provedla v květnu 2011 operaci, během níž byl v Pákistánu zabit šéf teroristické sítě Al-Káida Usáma bin Ládin.

Příslušníci SEALs při výcviku v San Diegu.Kodex elitních jednotek SEALs požaduje, aby jejich členové neochvějně ctili základní hodnoty, jimiž jsou věrnost, bezúhonnost a důvěryhodnost. Kristin se obávala, že by ji její kolegové mohli obvinit, že tento kodex svým přihlášením se k transsexualitě porušila.

Pro některé z jejích někdejších spolubojovníků bylo Kristinino rozhodnutí složité přijmout, v drtivé většině byla ale reakce pozitivní. "Spousta jich říkala: 'Kris - vážně nechápu, čím teď procházíš, ale vím, kde jsi byla," prohlásila Becková.

"Moji bratři z týmu říkali: 'Držela jsi stráž na bojišti 20 let a odvedla jsi skvělou práci. Nerozumím tomu ani za mák, ale stoprocentně tě podporuji a doufám, že se o tom dozvím víc a že se uvidíme na dalším srazu," dodala.

Becková se rovněž rozhodla se svým příběhem svěřit v knize Válečná princezna: Cesta člena jednotek SEALs amerického námořnictva k otevřené transsexualitě. Dílo napsala společně s profesorkou psychiatrie Georgetownské univerzity Anne Speckhardovou. Kniha líčí dětství Kristin vyrůstající ve zbožné, konzervativní rodině, její snahy potlačit svou genderovou identitu tajným kupováním a opětovným vyhazováním dámských šatů i její dvě nezdařená manželství.

"Pokoušela jsem se žít tři životy," uvedla Kristin. "Žila jsem tajný život jako žena, tajný život jako člen týmu SEALs a pak rodinný život. Lidé znali zlomky mé osobnosti, ale ve skutečnosti mne vlastně nikdo neznal," dodala.

Extrémně vysoké nároky kladené na speciální jednotky po teroristických útocích z 11. září 2001 v kombinaci s "naprosto potlačovaným" citovým životem zanechaly šrámy na Kristinině duševním zdraví a u Beckové se vyvinula posttraumatická stresová porucha.

Sama Becková přiznává, že řadu let řešila psychologické dopady "tolika smrtí a tolika bolesti pivem, motorkami a dalším pivem". Přihlášení se k transsexualitě ale pro Beckovou značilo "dramatickou změnu". "Už necítím hněv a také lépe spím, protože jsem šťastnější," konstatovala. "Mnoho lidí mi říkalo: 'Kris, to je poprvé, co vidím, že se doopravdy usmíváš'."

Kniha Chris Beckové.Politika zavedená v roce 2011 ukončila zákaz působnosti vojáků otevřeně se hlásících ke své homosexualitě v americké armádě. Toto opatření se ale nevztahuje na transsexuály či transvestity.

Kristin Becková je přesvědčena, že i to by se mohlo a mělo změnit. "Armáda se musí přestat ohlížet na pohlaví, nevnímat lidi jako já jen jako muže či ženy, ale pochopit, že i takoví jako já mohou odvádět skvělou práci.

Možná se nehodím pro všechny role, které jsem plnila dřív, ale mohu se stát kupříkladu analytičkou v tajných službách nebo bezpečnostní pracovnicí na nějakém kontrolním stanovišti," soudí Becková. "Nikdo není dokonalý. Nejsem Barbar Conan, ale ani nejsem Barbie. Každý člověk je jiný."

Kristin připouští, že by raději svou proměnou z muže v ženu prošla v soukromí. Považuje se ale za neoficiální mluvčí komunity transsexuálů a transvestitů, kteří mají "téhož válečnického ducha".

"Největším problémem je strach z neznámého a já si myslím, že moje kniha pomohla mnoha lidem zbavit se tohoto strachu. Nikomu neublížím a nejsem nakažlivá. Jsem to jen já," podotýká Becková.

Autor: ČTK , APFoto: Pentagon , Profimedia

Další čtení

Ukrajina a Spojené státy podepsaly memorandum o nerostných surovinách

Zahraničí
17. 4. 2025

Při střelbě na floridské univerzitě zemřeli dva lidé, policie má podezřelého

Zahraničí
17. 4. 2025

U Neapole se zřítila kabina lanovky. Čtyři lidé zemřeli, další zachránili

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ