Bývalá zaměstnankyně Bílého domu Omarosa Manigaultová Newmanová vyvolala o víkendu ve Washingtonu další skandál, když vyšlo najevo, že v přísně střežených prostorách prezidentovy kanceláře tajně nahrávala rozhovor s personálním šéfem Bílého domu Johnem Kellym. Manigaultová už koncem minulého týdne rozhořčila prezidentův tým zveřejněním výňatků ze své knihy, v níž Donalda Trumpa líčí jako rasistu.
Čtyřiačtyřicetiletá Manigaultová pracovala v Bílém domě jako asistentka ředitele pro komunikaci a podle agentury AP byla nejvýše postavenou Afroameričankou v prezidentské kanceláři. Ve výňatku její nové knihy, který zveřejnila minulý týden televize NBC, se uvádí, že Trump v minulosti opakovaně hovořil o černoších jako o "negrech". Rozhovory s ním si prý autorka knihy tajně nahrávala. Bílý dům obvinil Manigaultovou ze lži.
Who in their right mind thinks it’s appropriate to secretly record the White House chief of staff in the Situation Room?
- Ronna McDaniel (@GOPChairwoman) 12. srpna 2018
Informace o dalším tajně nahraném rozhovoru, tentokrát s Kellym, se dostala na veřejnost v neděli. Poprask ve Washingtonu nezpůsobil ani tak obsah nahrávky, jako především místo, kde ji Manigaultová pořídila. S Kellym, který jí vysvětluje důvody její výpovědi, mluvila v Situační pracovně Bílého domu, tedy v místě, jež média označují za jeden z nejpřísněji střežených prostorů na světě.
Secretly recording conversations in the Situation Room isn't just wildly inappropriate, it's a threat to our national security. If she broke federal law, she should be prosecuted.
- Ronna McDaniel (@GOPChairwoman) 12. srpna 2018
"Koho se zdravou myslí může napadnout tajně si nahrát rozhovor s personálním šéfem v Situační pracovně?" napsala na Twitteru Ronna McDanielová z vedení Republikánské strany. Experti shodují, že jde o vážné porušení bezpečnostních pravidel i etiky. Ptají se rovněž, proč Kelly zdůvodňoval své podřízené její výpověď právě tam.
V Situační pracovně se přijímají nejzávažnější a často naprosto důvěrná rozhodnutí hlavy státu ve sféře zahraniční politiky. Personál Bílého domu nesmí do místnosti vstoupit s mobilními telefony ani s jiným elektronickým zařízením, ale osobní prohlídce vystaven není.
"Skutečnost, že personál propašuje nahrávací zařízení do Situační pracovny Bílého domu, je projevem nejhrubšího opovrhování národní bezpečností. Pokud se s tím pak vytahuje v televizi, je to důkaz nedostatku charakteru a cti této zneuznané zaměstnankyně Bílého domu," komentovala skandál prezidentská mluvčí Sarah Sandersová.
Kniha Manigaultové se v amerických obchodech objeví v úterý.