<span>Slabý dolar</span> v Evropě ničí americké sny

Zahraničí
20. 11. 2007 17:52
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoAndrew Curry si dříve rád zašel v Berlíně na večeři a pár drinků. Cítil se daleko bohatší v evropském velkoměstě, než doma ve Spojených státech. To se však za posledních pár let změnilo a lidé placení v dolarech mohou už jen vzpomínat na zašlou slávu všemocného dolaru.      

Dolar je dnes oproti roku 2005 o dvacet procent níž a třicetiletý novinář na volné noze si už musí promýšlet, co koupit a co ne.

„Byl jsem zvyklý, že Berlín je opravdu dostupný, ale teď je moje nájemné stejné jako to ve Washingtonu, nebo New Yorku," stýská si podle agentury Reuters Curry. „Všemožně se teď snažím utrácet méně eur."

Slabý dolar a poslední daňová opatření tvrdě pociťují mnozí z 350 tisíc Američanů, kteří v Evropské unii žijí. Hlavně ti placení v dolarech slabou americkou mají poslední dobou hlouběji do kapsy, než kdy dřív.

Zasahuje to hlavně studenty, samostatně působící profesionály a důchodce žijící v Berlíně, Paříži, nebo Londýně, kde je dolar na šestadvacetiletém minimu proti libře. Podle Reuters se minimálně několik měsíců nezmění nic na poměru jedna libra za dva dolary.

„Dolar na nás má strašlivý dopad," říká americká spisovatelka Eunice Liptonová, která většinu života prožila v Paříži s manželem, hercem Kenem Aptekaarem. „Vyděláváme si peníze hlavně ve Státech a pak si je necháváme poslat sem. V posledních dnech to bylo 15 tisíc dolarů ze kterých se stalo 10 200 euro a to nás zabíjí," řekla spisovatelka.

Američané měnící dolary za eura za posledních sedm let viděli, jak zaoceánská měna padá o téměř padesát procent. V roce 2000 totiž měly obě měny stejnou hodnotu.

Jako ostatní Američané v Evropě, Liptonová pociťuje pokles hlavně při zábavě s přáteli, nebo když vyráží do restaurace. „Nemůžu si stěžovat, protože Američané na tom byli roky opačně. Je mi šedesát a jezdila jsem sem už od devatenácti. Většinou jsem jedla ve výborných restauracích za hodně málo," popisuje obrat Liptonová.

Jsem Berlíňan, chudý Berlíňan 

Za minulý rok se do Německa podle statistik přestěhovalo asi padesát tisíc Američanů. Přitahovala je historie, hudba a jiné umění. Také relativně nízké životní náklady znamenaly plus pro Německo.

Elegantní Berlín s otevřenými zelenými plochami láká mnohé vystěhovalce, kteří prohlašují, že je tam lépe než doma. Jenže ti, co se spoléhají na dolary musí teď hlídat své peněženky a zrovna nejpohodlněji se jim nežije.

„Moje granty se díky směnnému kurzu prostě scvrkly na polovinu," řekl doktorka Mara Leichtmanová, která žije v bytě své kamarádky. Kvůli špatnému kurzu dolaru přestala chodit do obchodů s módou, která právě „frčí" a rozhodla se šetřit.

K bědám Američanů v Evropě přibyla kromě nevýhodného kurzu další. Kongres minulý rok schválil zákon, který navýšil jejich daňové odvody v USA.

Monique Lüggerová, berlínská daňová poradkyně pro americkou klientelu, řekla, že zatímco nové daňové zákony ovlivňují hlavně lidi s vyššími příjmy, ale klesající dolar ničí ty, kteří pracovali ve Spojených státech, ale rozhodli se odejít na důchod do Evropy.

Starý kontinent tak přestává být rájem a bude přitahovat čím dál tím méně imigrantů z druhé strany Atlantiku. Někteří se možná vrátí domů. Jiní jsou však rozhodnuti zůstat, i kdyby to znamenalo vyměnit poslední výkřiky módního světa za starší oblečení a domácí kuchyni za restaurací.

Foto: AP

Autor: - els -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ