Ve Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu byl předložen návrh na rozšíření bezvízového režimu na další státy. Z jeho formulace vyplývá, že podmínkám by mohly vyhovovat i Česká republika, Slovensko a další nové členské země Evropské unie, které se Spojenými státy spolupracují v boji proti terorismu. Kdy se návrh dostane na pořad jednání, zatím nebylo stanoveno.
Podobnou úpravu přijal v úterý Senát, jenž však ponechal v platnosti podmínku, kterou některé kandidátské státy nesplňují. Jde o počet odmítnutých žádostí o víza, který nesmějí být v uplynulém roce vyšší než deset procent. Česká republika se svými asi devíti procenty odmítnutých žádostí podmínce těsně vyhovuje, ale některé další státy, jako například Slovensko nebo Polsko, tuto hranici překračují.
Sněmovní návrh takové kritérium neobsahuje. Stejně jako senátní verze však předpokládá, že každý cestující do USA z bezvízové země předem poskytne americkým úřadům informace o své osobě. Také dolní komora Kongresu požaduje, aby se zavedla evidence zahraničních návštěvníků opouštějících USA, což má vést k dohledu nad tím, zda cizinci nepřekračují povolenou dobu pobytu. Návrh zákona stanoví, aby technické podmínky pro takzvaný exit systém byly dokončeny do roka od nabytí jeho platnosti.
Mezi další požadavky na kandidátské země patří sdílení bezpečnostních informací, zavedení strojově čitelných cestovních pasů s biometrickými údaji a široká spolupráce v bezpečnostní oblasti, která má chránit USA a zamezit vstupu osob podezřelých z terorismu nebo mezinárodního zločinu na jejich území.
Bush by zákon zřejmě podepsal
Návrh zákona ve sněmovně předložil předseda demokratického stranického výboru Rahm Emanuel spolu s dalšími třemi poslanci z obou hlavních politických stran. Pokud by byla předloha schválena, bude zřejmě následovat dohodovací řízení se Senátem, aby se obě normy sladily. Prezident George Bush by zřejmě zákon podepsal, protože odpovídá současné představě Bílého domu o řešení vízového problému.
Do USA mohou nyní jezdit bez víz občané sedmadvaceti států světa, především ze západní Evropy. Češi, Slováci a občané dalších nových zemí EU musejí o víza žádat, zatímco Američané k návštěvám těchto zemí víza nepotřebují.
Kromě podmínky pro zavedení exit systému do roka po schválení změny bezvízového režimu senátní zákon ani sněmovní návrh neobsahují časové termíny. Z dřívějších vyjádření amerických a českých představitelů vyplývá, že pravděpodobnou hranicí pro zrušení víz je konec funkčního období Bushovy administrativy, tedy nejpozději leden 2009.
Zákon předložený ve sněmovně "posílí bezpečnost, zvládne rizika, podpoří mezinárodní obchod a zlepší obraz USA ve světě", prohlásil kongresman Emanuel. "Zkvalitnění bezvízového režimu je náš ekonomický, politický a národně-bezpečnostní zájem. Zároveň demonstruje náš pokračující závazek vůči našim spojencům," dodal.
Opačný názor: zavést víza všem
Se zcela opačným návrhem přišel před týdnem ve Sněmovně reprezentantů republikánský kongresman Phil Gingrey, který doporučuje pozastavení bezvízového režimu pro všech 27 zemí, jež ho nyní využívají. Zdůvodnil to obavou z možného příjezdu teroristů z těchto států. Smyslem jeho iniciativy je požadovat víza po občanech všech zemí bez výjimky.
"Británie je jedním z našich nejbližších spojenců, přesto bombové útoky v londýnském metru ukázaly, že teroristé operují ve všech zemích. Máme ignorovat důležité bezpečnostní procedury jen proto, že někdo má pas britský, francouzský nebo kanadský?" prohlásil Gingrey.
Tento návrh, který by bezvízový program obnovil až poté, kdy bude možné bezpečnostně prověřit každého cizince, včetně občanů bezvízových zemí, ale podle pozorovatelů nemá ve sněmovně vysokou naději na úspěch.
Foto: archiv
Sněmovna reprezentantů projedná zrušení víza
Zahraničí
16. 3. 2007 20:15
Kongres USA
Autor: ČTK