Sněmovna USA chce Bushovi seškrtat <span>peníze na radar</span>

Zahraničí
15. 5. 2008 20:39
Ilustrační foto - radar NATO v Nepolisech.
Ilustrační foto - radar NATO v Nepolisech.

Ilustrační foto - radar NATO v Nepolisech.V americkém Kongresu sílí obavy, že program protiraketové obrany zůstává příliš zaměřen na hrozby raket dlouhého doletu a neposkytuje dostatečné kapacity pro regionální protiraketovou obranu, které by čelily údajně reálné hrozbě balistických raket středního a krátkého doletu.

To je zřejmě také jedním z motivů navrhovaných škrtů ve financích na evropskou část protiraketového štítu s uvažovaným radarem v České republice a základnou s deseti střelami v Polsku.

Branný výbor Sněmovny reprezentantů ve své dnes zveřejněné zprávě uvedl, že kvůli těmto obavám změnil při svém středečním zasedání priority v návrhu rozpočtu na příští rok směrem od systémů orientovaných na zbraně dlouhého doletu a zaměřil je na boj s "reálnými hrozbami, jimž dnes čelí Spojené státy, jejich rozmístěné síly a spojenci".

Ilustrační foto.Americká vláda tvrdí, že Írán, proti němuž je evropská část štítu především zaměřena, bude schopen během několika let vyvinout střely s dlouhým doletem. Nad rychlostí takového vývoje ale výbor vyjádřil pochybnosti. Naopak upozornil, že už nyní existují podle něho reálné hrozby použití raket s kratším doletem, proti nimž je třeba se vyzbrojit.

Členové výboru například zvýšili rozpočet o 75 milionů dolarů na systém Aegis, který označili za "prokázaný, mobilní systém konstruovaný proti raketám krátkého, středního a kratšího středního doletu". Zpráva výboru cituje nedávnou armádní analýzu, podle níž polní velitelé požadují výrazně vyšší počet než zatím plánovaných 133 standardních střel SM-3. Navýšení rozpočtu má být využito k nákupu dodatečných střel, k jejich lepšímu rozmístění a ke zvýšení výrobních kapacit.

Dalších 75 milionů dolarů přidal výbor na střely systému THAAD zaměřenému proti raketám středního a krátkého doletu, na který nyní celkem vyčlenil 940 milionů dolarů. Velitelé údajně žádají, aby místo vládou plánovaných 96 střel se jich pořídil alespoň dvojnásobek.

Ilustrační foto - radarová základna USA.Bez škrtů výbor ponechal 1,5 miliardy dolarů na nákup 108 střel Patriot PAC-3, na úpravu nynějšího systému Patriot a na pokračování vývoje americko-evropského systému protivzdušné obrany MEADS, jemuž kvůli potížím s financováním ze strany USA hrozilo před časem zastavení.

Naopak snížil finance na letecký laser ABL a zcela škrtl prostředky na druhý letoun tohoto programu. Podstatně zredukoval také peníze na pokračování ve vývoji střel, které nárazem ničí nepřátelské rakety ve střední části jejich letu. Právě tyto střely patří do výzbroje protiraketového systému, jehož součástí má být uvažovaná základna v Polsku a radar v České republice.

Výbor také odmítl myšlenku na rozmístění antiraket do vesmíru a škrtl finance na testování tohoto projektu.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ