Sněmovnu ovládli republikáni, demokraté těsně udrželi Senát

Zahraničí
3. 11. 2010 06:15
Šéf úspěšných republikánů John Boehner usedne v čele Sněmovny reprezentantů.
Šéf úspěšných republikánů John Boehner usedne v čele Sněmovny reprezentantů.

Republikáni v úterních volbách do amerického Kongresu ovládli Sněmovnu reprezentantů. Podle dosavadních výsledků již získali více než 60 křesel, která předtím drželi demokraté. Pro většinu v komoře se 435 poslanci potřebovali zisk alespoň 39 nových zákonodárců. Strana posiluje i v Senátu, ale podle televizní stanice CNN zde demokraté obhájili většinu. Prezident Barack Obama, jenž se dosud mohl spoléhat na demokratický Kongres, bude muset výrazně přehodnotit svou politiku.

Dosavadní šéf republikánské menšiny a příští šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner uvedl, že výrazný úspěch jeho strany v době, kdy každý desátý Američan je bez práce, není důvodem k oslavám. "Je čas si vyhrnout rukávy, hledět vpřed s odhodláním a udělat první kroky k lepší budoucnosti pro naše děti a vnoučata," řekl v krátkém emotivním komentáři k volebním výsledkům.

I takhle vypadala republikánská radost. Před volbami byl ve Sněmovně reprezentantů poměr hlasů 255 ku 178 ve prospěch demokratů (dvě křesla byla neobsazená). Nyní jich budou mít republikáni nejméně o šedesát více.

Velkou zásluhu na smazání obřích demokratických zisků z předchozích voleb v roce 2008 má protestní konzervativní hnutí Tea Party. Živilo odpor pravé části politického spektra proti politice prezidenta Baracka Obamy a nakonec se mu podařilo zelektrizovat zdecimované republikány.

Podle CNN by republikáni mohli mít ve sněmovně výraznější většinu než v roce 1994. Tehdy ji během prvního funkčního období Billa Clintona ovládli republikáni vedení Newtem Gingrichem a vyhlásili v zemi konzervativní revoluci. Clinton však nakonec situaci ustál. Zda se to povede Obamovi, není jasné. Clintonovi totiž tehdy hrála do karet rostoucí ekonomika.

V Senátu rozhodla Kalifornie

Republikáni posílili i ve stočlenném Senátu, ale nakonec se tam demokratům podařilo udržet většinu. Smrskne se však zřejmě na malý rozdíl, momentálně mají 49 křesel a jistou podporu dvou nezávislých, tři posty se ještě počítají.

Demokratka Barbara Boxerová se raduje ze znovuzvolení v Kalifornii.

Jako rozhodující se ukazuje to, že dosavadní demokratická senátorka Barbara Boxerová v Kalifornii porazila bývalou šéfku společnosti Hewlett-Packard Carly Fiorinovou. Své místo podle posledních prognóz uhájil i dosavadní šéf demokratické většiny v Senátu a důležitý Obamův muž Harry Reid, který porazil kandidátku Sharron Angleovou podporovanou Tea Party.

Zajímavá situace je na Aljašce, kde v republikánských primárkách vyřadil dosavadní senátorku Lisu Murkowskou Joe Miller, jehož podpořila bývalá tamější guvernérka a prominentní postava Tea Party Sarah Palinová. Jenže Murkowská kandidovala jako nezávislá a voliči jí zřejmě dali většinu i tak - sčítání ručně psaných lístků potrvá ještě pár dní, možná týdnů.

Poslední volební místnosti se v USA uzavřely na Aljašce a na Havaji v pět ráno našeho času. Američané volili 435 členů Sněmovny reprezentantů, 37 senátorů a 37 guvernérů, souběžně s parlamentními volbami se konala i státní či místní referenda o různých lokálních otázkách.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ