Víkendový masakr v luxusním nákupním středisku v Keni vrhá nové světlo na skutečnost, která už nějakou dobu znepokojuje západní složky bojující proti terorismu: rekrutování džihádistických bojovníků ze somálských komunit v USA, Kanadě i Evropě, napsal zpravodajský server CNN.
Jde o obavu, kterou velmi dobře znají mnohé somálsko-americké rodiny v Minneapolisu ve státě Minnesota, odkud během posledních let zmizeli mladí muži, aby se připojili k Šabábu napojenému na teroristickou síť al-Kajda. Někdy se vytratili jednotlivě, jindy odešli ve skupinkách. Někteří z nich zemřeli a jejich příbuzní se o tom dozvěděli prostřednictvím tajemných telefonátů nebo online zveřejněných vzkazů.
Jedním ze zabitých byl Burhan Hassan, který zemřel při bojích v Somálsku. Jeho strýc Abdirizak Bihi řekl CNN, že členové somálské komunity v Minneapolisu se snažili a snaží proti rekrutování mladíků bojovat. "Za posledních pět jsme se naučili, že proti tomu musíme vystupovat," řekl Bihi.Ve vzkazu zveřejněném na nyní už zablokovaném účtu na Twitteru jmenoval Šabáb několik osob, které podle něj byly mezi ozbrojenci, kteří v sobotu zaútočili na nákupní středisko Westgate v Nairobi. Tři z nich byli ze Spojených států a po jednom z Kanady, Finska a Velké Británie.
"Není to nijak zvlášť překvapivé s ohledem na to, že víme, že se Šabáb snaží získávat bojovníky v USA," řekl analytik pro otázky terorismu Peter Bergen. "Víme také, že rekrutovali v celé řadě evropských zemí."
Bergen dodal, že účet Šabábu na Twitteru mimo jiné zveřejňoval i zprávy psané hovorovou angličtinou, tedy "takovou, jakou by používal někdo, kdo vyrostl v Americe nebo Británii". Šabáb bojuje za zavedení striktní verze islámského práva v Somálsku. Do tohoto boje se v roce 2011 přímo zapojili keňští vojáci, kteří v roce 2012 islamisty vytlačili z přístavu Kismayo. Vojáci somálské vlády a jednotky Africké unie Šabáb vytlačili z Mogadiša.
Už v roce 2008 FBI varovala, že více než deset mladíků odešlo z Minneapolisu, kde žije největší somálská komunita v USA. Nejméně tři z nich patrně zemřeli při sebevražedných misích v Somálsku.Minneapoliská somálská komunita je "stoprocentně proti terorismu", říká Bihi. Zároveň ale podle něj spousta rodin, které sem přicházejí, má dluhy a obecní programy pro mladé jsou "prakticky nulové". Šabáb pak mládež láká nejprve tím, že jí poskytne zábavu, a "pak jim vymyje mozek", dodal Bihi.
V roce 2010 obvinil americký federální soud 14 osob v USA z napomáhání hnutí Šabáb. Dvě ženy z Rochesteru v Minnesotě byly odsouzeny za poskytnutí více než osm tisíc dolarů (asi 160 tisíc korun) Šabábu. Peníze navíc vybraly od přispěvatelů pod falešnými záminkami, když jim tvrdily, že peníze půjdou na chudé. Soud jim vyměřil trest deseti a dvaceti let vězení.
Zbytek z obviněných byl v té době už v zahraničí včetně Omara Hammamiho, který se stal něčím jako džihádistickou rockovou hvězdou, než u skupiny upadl v nemilost a byl zabit v roce 2012 svými bývalými spolubojovníky v rámci interního boje o další směřování hnutí. Hammami se lišil od mnoha dalších rekrutů. Byl vychován jako baptista v Alabamě, ale jako mladík konvertoval k islámu a natáčel "náborářské videonahrávky", ve kterých spojoval americkou a somálskou kulturu.
Somálští teroristé verbují v USA, Kanadě i v Evropě
Zahraničí
24. 9. 2013 09:09
Islámské milice Šabáb.