Soud zase zarazil obří brazilskou přehradu. Kvůli rybářům

Zahraničí
1. 10. 2011 08:15
Domorodci protestují proti přehradě v São Paulu.
Domorodci protestují proti přehradě v São Paulu.

Brazilský soud zastavil práce na gigantické hydroelektrárně v Amazonii. Stavba podle něj naruší činnost rybářů na řece Xingú, která je přítokem Amazonky. Projekt na výstavbu přehrady za 11 miliard dolarů v minulosti vyvolal vlnu nesouhlasu mezi ekologickými organizacemi i místními indiány, má však mohutnou podporu vlády, podle které povzbudí rostoucí brazilskou ekonomiku. Vláda se nechala slyšet, že se chce proti verdiktu odvolat.

Přehrada Belo Monte s výkonem jedenáct tisíc megawattů má být třetí největší vodní elektrárnou na světě. Podle federálního soudce Carlose Eduarda Martinse by ale mohla narušit rybaření původních obyvatel v povodí amazonského přítoku, proto nařídil stavební práce přerušit. Konsorcium Norte Energia, které vodní dílo staví, uvedlo, že o verdiktu nebylo informováno.

Brazilská vláda považuje výstavbu přehrady a elektrárny za nezbytnou pro uspokojení energetických potřeb země. První turbína nové elektrárny by měla být v provozu už v roce 2015, poslední by měla začít fungovat v roce 2019. Větší přehrady budou už jen Itaipú, rovněž v Brazílii, o výkonu 14 gigawattů a Tři soutěsky v Číně o výkonu 18 gigawattů.

Vláda chce přesídlit šestnáct tisíc lidí, možná ještě mnohem víc.Kabinet tvrdí, že hydroelektrárna bude sloužit jako zdroj čisté obnovitelné energie a škody na životním prostředí budou zanedbatelné. Přehrada nicméně zaplaví 500 kilometrů čtverečních v oblasti, kde podle hnutí na ochranu životního prostředí Greenpeace žije dvacet až čtyřicet tisíc lidí. Vláda tvrdí, že se jich bude muset stěhovat 16 tisíc. Odpůrce stavby podporuje i katolická církev a také některé známé zahraniční osobnosti, například americká herečka Sigourney Weaverová, kanadský režisér James Cameron a britský zpěvák Sting.

Brazilská justice nařídila přerušit výstavbu již v únoru kvůli pochybení ze strany brazilské agentury pro životní prostředí. Soud tehdy uvedl, že při schválení začátku prací nebylo splněno 29 podmínek týkajících se ochrany životního prostředí. Soud vyšší instance však rozhodnutí zrušil s tím, že před zahájením stavby všechny podmínky údajně není třeba splnit.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025
ilustrační foto

V Rudém moři je pod útokem obchodní loď: Střelba, granáty, osm plavidel

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ