Spanilá jízda <span>Billa a Hillary</span> do Bílého domu

Zahraničí
5. 10. 2007 21:14
Bill a Hillary Clintonová
Bill a Hillary Clintonová

Bývalý americký prezident Bill Clinton se pomalu připravuje na roli "prvního muže", tedy manžela prezidentky. Svou novou úlohu by chtěl využít vpravdě misionářsky - stát se ambasadorem pro vylepšení reputace Spojených států ve světě.

Bill Clinton své plány odhalil pro rozhlasové vysílání BBC 4. Přijal by prý jakékoli místo, jímž by jej jeho choť Hillary pověřila. "Pravděpodobně bych jí ale byl nejvíce užitečný, kdybych dělal něco, co by pomohlo obnovit pozici Ameriky ve světě, vybudovat spojence a opět začít společně pracovat."

Poslední vývoj ukazuje, že Clintonovy úvahy nejsou nijak neopodstatněné. Všechny současné průzkumy totiž mluví o Hillary Clintonové jako o nejsilnějším kandidátovi nejen mezi demokraty, ale i v konfrontaci s republikány.

Její muž v rozhovoru dále zdůraznil, že navzdory jeho předešlé prezidentské zkušenosti to bude jeho žena, kdo bude v případě vítězství vládnout.

"Rozhodovala by se sama, stejně jako já, když jsem byl prezident. Byla by skvělým prezidentem a já bych byl nejšťastnějším člověkem na zemi, pokud by byla zvolena," uvedl Clinton.

Hillary Clintonová během své prezidentské kampaněVemlouvavě dodal, že by bylo dobré pro celý svět, pokud by se Hillary do Bílého domu dostala, neboť americká zahraniční politika po roce 2001, kdy on prezidentský úřad opustil, zemi odcizila mezinárodnímu společenství.

Nepřátelské postoje vůči USA podle Clintona plynou z jejího stále důraznějšího unilateralistického vystupování coby supervelmoci, která se nemusí ohlížet na mezinárodní orgány jako je OSN či mezinárodní trestní tribunál, ani na úmluvy typu Kjótský protokol o klimatických změnách či smlouva o balistických střelách.

Clintonovy postřehy skutečně vystihují většinové nálady ve Spojených státech, jejíž voliči se jeví stále unavenějšími z pochybných prezidentských rozhodnutí prezidenta George Bushe.

Hillary Clintonová ale přesto není ideální kandidátkou ani pro přesvědčené demokraty. Zaráží je její nedostatečná opozice vůči válce v Iráku, pro niž dokonce na jejím počátku hlasovala, vyčítají jí nedostatečné politické zkušenosti i nedostatek osobního kouzla.

Silnou stránkou Clintonové se ale ukázal být vedle jejího profesionálního volebního týmu právě její manžel. Jeho podpora mezi demokraty je nyní vyšší, než když opustil Bílý dům, s 88 procenty příznivců je populárnější než kterýkoli z demokratických prezidentských kandidátů včetně své ženy.

Poté, co opustil Bílý dům si svými globálními charitativními aktivitami vydobyl dobré jméno,Bill Clinton což může být pro jeho ženu velké plus. Zároveň se ale vydává na tenký led, když se musí snažit ohlídat, aby se jejímu muži nedostalo větší podpory než jí samé.

Přesto se zdá, že je Clintonová nyní na vrcholu - alespoň v porovnání s ostatními demokratickými kandidáty, které předstihla co do voličské přízně a ve třetím účetním čtvrtletí konečně i při vybírání financí na svou kampaň.

Republikánští kandidáti vycítili nebezpečí, a proto se do Hillary strefují coby do svého potenciálně nejnebezpečnějšího konkurenta.

Od jejích plánů na reformu zdravotního systému, myšlenku, dát každé rodině 5 tisíc dolarů za každé nově narozené dítě, přes pochybného byznysmana stíhaného zákonem, který přispěl na její kampaň, až po obvinění, že je její častý smích je jen pózou stejně jako celé její vystupování.

Hillary má před sebou do voleb v příštím roce ještě dalekou cestu, ale jak většina komentátorů chtě nechtě připouští, zatím má vykročeno dobře.

Na fotografiích: (1) Hillary a Bill Clintonovi po Clintonově projevu na škole v Little Rock, 25. září 2007, (2) Hillary Clintonová během své prezidentské kampaně v Kalifornii, 30. září 2007, (3) Bill Clinton na vystoupení v Massachussets, 30. září.

Foto: AP

Autor: - ms -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ